Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » 10 me te pasurit e internetit

10 me te pasurit e internetit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 10 me te pasurit e internetit prej Thu Jan 31 2008, 11:15

aLbdigital

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Ata, duke punuar ne internet kane arritur te rradhiten mes me te pasurve te botes. Karakteristike e gjithe ketyre eshte se po te gjithe jane shume te rinje. Ja lista e 10 personave te rinje me te pasur ne saje te kompjuterit dhe internetit.

1. GOOGLE: LARRY PAGE, SERGEY BRIN, 18.5 Miliarde dollare

2. FACEBOOK: MARK ZUCKERBERG, 23 VJEC, 700 Milion dollare

3. RUNESCAPE: ANDREW GOWER 28 VJEC, 650 Milion dollare

4. MOZILLA: BLAKE ROSS VE DAVID HYATT, 22 VJEC, 120 Milion dollare

5. YOUTUBE: CHAD HURLEY, 30 VJEC, 85 Milion dollare

6. DEVIANT ART: ANGELO SOTIRA, 26 VJEC, 75 Milion dollare

7. POP- CAP GAMES: JOHN VECHEY, 28 VJEC, 60 Milion dollare

8. WORDPRESS: ALEXANDER LEVIN, 23 VJEC, 57 Milion dollare

9. THREADLESS: JAKE NICKELL, 28 VJEC, 50 Milion dollare

10. BIZ CHAIR: SEAN BELNICK, 20 VJEC, 42 Milion dollare


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: 10 me te pasurit e internetit prej Sat Mar 15 2008, 02:26

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Interneti po ndryshon jo vetėm jetėn por edhe botėn. Keni menduar se kush janė 15 faqet e internetit qė kanė ndryshuar botėn nė 10 vitet e fundit? Ja pėrgjigja...
Ja lista:

1) www.eBay.com : U hap nė vitin 1995 ve aktualihst ka 168 milion perdorues. Ankand, ku shitet gjithcka, nga armet e deri te kafshet.

2) www.wikipedia. com : E hapur nė viti 2001 vizitohet nga 912 mijė vizitorė. Ky sajt ofron tė dhėna enciklopedike falas. Cdokush ėshtė i lirė qė tė dėrgojė shkrim pėr tė ndryshuar tekstin.

3) www.napster. com : E themeluar nė 1999, ky sajt ka mbledhur rreth vetes 500 mijė antarė. Ofron muzikė ilegale (pa autorizim tė producentit), dhe kritikohet shumė nga kėngėtarėt dhe menaxherėt e tyre. U mbzll nė 2001' dhe mė vonė pas ndryshimeve tė bėra nė sistemin e antarėsimit u rihap.

4) www.youtube. com : Sajt pėr publikimin dhe shpėnrndarjen e videove. U themelua nė vitin 2005. Cdo ditė vizitohet nga pėrafėrsisht 100 milion njerėz.

5) www.blogger. com : U themelua nė vitin 1999 dhe ka gjithsej 18.5 milion vizitorė. Njerėzit shkruajnė ditaret dhe artikuj e tyre personale.

6) www.friendsunited. com : U themelua nė vitin 1999. Ka 15 milion pėrdorues dhe synon t i mbledh ish-shoket dhe shoqet e klases.

7) www.drudgereport. com : Kjo faqe lajmesh u themelua nė 1994 dhe cdo ditė ka nga 8-10 milion klikime. Ne vitin 1998, kjo faqe publikoi pėr herė tė parė lajmin e skandalit tė Monica Lewinsky-t.

www.myspace. com : E themeluar nė vitin 2003, kjo faqe ka mbi 100 milion pėrdorues. Duke hapur faqen tuaj, ju arrini tė takoheni dhe tė njiheni me njerėz tjerė.

9) www.amazon.com : E themluar nė vitin 1994, amazon ka klienė mbi 35 milion klientė nga 250 vdende tė ndryshme tė botės. Bėn shitjen e librave, CD dhe DVD-ve.

10) www.slashdot. org : E themeluar nga Rob Malda nė vitin 1997, slashdot vizitohet nga 5.5 milion viyitorė nė muaj. Sajti ofron informacione rreth teknologjisė. Pėrvec saj, posedon edhe njė forum tė gjėrė.

11) www.salon.com : E hapur nė vitin 1995 cdo ditė vizitohet nga 3.5 milion persona. Ne faqe gjenden artikuj tė temave tė ndryshme.

12) www.craigslist. org : U hap ne vitin 1995. Cdo muaj paraqiten 4 miliardė faqe. Ofron shpallje dhe lajmėrime gratis pėr ata qė jetojne ne qytetet e mėdha.

13) www.google.com : U themelua nė vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin. Filloi si njė tezė diplome dhe sot cdo ditė vizitohet nga rreth 1 miljardė njerėz. Aktualisht ėshtė faqja mė e popullarizuar nė botė.

14) www.yahoo.com : E themeluar nė vitin 1994, Yahoo ka rreth 400 milion antarė. Sajti ofron e-mail, kėrkim nė internet dhe shėrbime tė medias.

15) www.easyjet. com : E themluar nė vitin 1995, vitin e kaluar arriti t u ofrojė shėrbim 30 milion pasagjerėve. Kjo faqe, bėn shitjen e biletave me cmime tė lira.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi