Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Semundjet Psiqike

Semundjet Psiqike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Semundjet Psiqike prej Fri Feb 01 2008, 12:34

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sėmundjet PsikikeI. Skizofrenia

A. Me “defekt” te thellė, qė kėrkon asistencė te vazhdueshme tė familjarėve ose te kujdestarit ligjor.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė ushtruar, pėrfitojnė invaliditet te plotė, si dhe shtesė per kujdesje, per pesė vjet ose mė shumė.

B. 1. Me ecuri progresive dhe shenja te defektit (otuzitet emocional, varfėri nė mendime, pasivitet, reduktim te kėrkesave dhe interesave, sjellje bizare, etj, qė instalohen qė nė krizėn e parė ose te dytė.
Aftėsia pėr punė:
Tė gjithė tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr tre vjet, tė paaftė pėr punė.

2. Me recidiva te shpeshta (mbi dy recidiva nė vit) nė mjekim te pandėrprerė me neuroleptikė.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė ushtruar, pėrfitojnė invaliditet te plotė pėr dy vjet, tė paaftė pėr punė.

3. Me simptoma psikotike gjatė njė periudhe 6 mujore te mjekimit.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė per njė vit, tė paaftė pėr punė.

C. 1. Nė remision tė plotė
Aftėsia pėr punė:
Tė punėsuarit dhe tė vetėpunėsuarit qė kryenin punė nė profesione si: shofer, berber, elektriēist, minator, arėsimtar, kasap, nėpunės, qė kėrkojnė tension psikik, si dhe profesione tė tjera qė paraqesin rrezikshmėri pėr tė siguruarin dhe shoqėrinė, pėrfitojnė invaliditet tė pjessshem pėr tre vjet, tė aftė pėr punė tė pėrshtatshme, jo ne profesionin e tyre.

2. Dy ose mė pak kriza nė vit, me defekt te lehtė qė manifestohet me: rėnie tė vullnetit pėr punė, ulje te rendimentit, vėshtirėsi tė integrimit nė shoqėri, me deluzione fragmentare tė inkapsuluara, si dhe me ndryshime tė personalitetit.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr dy vjet, tė aftė pėr punė nė profesionin e tyre me orar tė reduktuar, ose transferim nė njė punė tjeter mė tė pėrshtatshme.


II. Ērregullimi deluzional (297; 0502297)

A. 1. Me ide delirante te persekutimit, xhelozisė, helmimit, etj qė janė tepėr rezistente ndaj mjekimit dhe kontrollojnė sjelljen e tė siguruarit.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr dy vjet, tė paaftė pėr punė.

2. Dy ose mė shumė kriza nė vit
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr dy vjet, tė paaftė pėr punė.Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Feb 01 2008, 12:38, edituar 1 herė gjithsej


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Semundjet Psiqike prej Fri Feb 01 2008, 12:35

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
B. 1. Me gjithė mjekimin intensiv vazhdojnė tė kenė ide delirante tė inkapsuluara, por me sjellje relativisht tė ekuilibruar.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr dy vjet, tė aftė pėr punė nė profesionin e tyre ( jo tė rrezikshėm) me orar tė reduktuar, ose punė nė njė profesion tjeter mė tė pėrshtatshėm.

2. Ne remision
Aftėsia pėr punė:
Tė punėsuarit dhe tė vetėpunėsuarit qė punonin nė profesione si: shofer, arėsimtar, berber, elektriēist, minator, kasap, etj, si dhe nė profesione qė paraqesin rrezikshmėri pėr tė siguruarin dhe shoqėrinė, pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr tre vjet, tė aftė pėr punė tė pėrshtatshme jo nė profesionin e tyre.III. Ērregullimet afektive (296; 0502296)

A. 1. Me recidiva tė shpeshta (dy ose mė shumė recidiva nė vit) qofshin maniakale ose depresive.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr dy vjet, tė paaftė pėr punė.

2. Rezistente ndaj mjekimit, qe manifestojnė (mbi 6 muaj) simptomatikė maniakale ose depresive.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr njė vit, tė paaftė pėr punė.

B. 1. Nė remision
Aftėsia pėr punė:
Tė punėsuarit dhe tė vetėpunėsuarit qė kanė punuar nė profesione si: shofer, arėsimtar, berber, elektriēist, minator, kasap, si dhe nė profesione qė paraqesin rrezikshmėri pėr tė siguruarin dhe shoqėrine, pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr tre vjet, tė aftė pėr punė tė pėrshtatshme jo nė profesionin e tyre.

2. Kur persiston vazhdimisht njė subklinikė depresive ose maniakale
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr dy vjet, tė aftė pėr punė nė profesionin e tyre me orar tė reduktuar, ose transferim nė njė punė tjetėr mė tė pėrshtatshme.IV. Ērregullimi skizo-afektiv (295.70 ; s’ka kod)

Aftėsia pėr punė:
Do tė bėhet sipas rastit, ose me kriteret e sėmundjes sė skizofrenisė, ose tė psikozės maniako-depresive, meqenėse kėto sėmundje kanė simptomatikė tė ngjashme herė me atė tė skizofrenisė dhe herė me atė tė psikozės maniako-depresive.


V. Ērregullimet mendore organike (294; 0501294)

A. Me demencė tė plotė ( pavarėsisht nga origjina) tė pakthyeshme
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė dhe shtesė pėr kujdesje, pėr pesė vjet, tė paaftė pėr punė.

B. Me demencė, ku shkalla e degradimit karakterizohet me humbje tė theksuar tė aftėsive njohėse, dėmtim tė kujteses, etj.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr tre vjet, tė paaftė pėr punė.

C. Me shfaqje tė shenjave tė para tė demencės, tė cilat nuk janė tė shprehura
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr tre vjet, tė aftė pėr punė nė profesionin e tyre me orar tė reduktuar, ose transferim nė njė punė tjetėr tė pėrshtatshme.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Semundjet Psiqike prej Fri Feb 01 2008, 12:36

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
VI. Ērregullimet e ankthit

A. 1. Ērregullimet e konversionit me ērregullime tė rėnda motore (plegji e pareza) rezistente ndaj mjekimit.
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr dy vjet, tė paaftė pėr punė.

2. Ērregullimi obsesivo-kompulsiv me intensitet tė rėndė tė simptomave dhe rezistent ndaj mjekimit
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kanė kryer, pėrfitojnė invaliditet tė plotė pėr njė vit, tė paaftė pėr punė.

B. Ērregullimet e tjera tė ankthit ( pėrjashtuar dy rubrikat e mėsipėrme)
Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit, pavarėsisht nga profesioni qė kryenin pėrfitojnė invaliditet tė pjesshėm pėr tre-gjashtė muaj, tė aftė pėr punė nė profesionin e tyre me orar tė reduktuar, ose transferim nė njė punė tjeter mė tė pėrshtatshme.VII. Prapambetjet e zhvillimit mendor (Oligofrenitė)

Aftėsia pėr punė:
Pėr tė siguruarit e tė punėsuarit qė kanė prapambetje tė moderuar dhe qė pėsojnė ērregullime psikike tė natyrės neurotike, paranoide, afektive, reaktive, etj, aftėsia pėr punė do tė bėhet mbi bazėn e kritereve tė pėrcaktuara pėr ērregullimet psikike qė lindin nė terrenin e prapambetjes mendore.


VIII. Ērregullimet mendore nga marrja e substancave


Aftėsia pėr punė:
Tė siguruarit qė do tė vuajnė pasojat e intoksikacionit akut ose kronik nga substancat, aftėsia pėr punė do t’ju caktohet sipas kritereve tė psikozave organike.Edituar pėr herė tė fundit nga nė Fri Feb 01 2008, 12:37, edituar 2 herė gjithsej


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Semundjet Psiqike prej Fri Feb 01 2008, 12:36

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
ĒRREGULLIMI DEPRESIV MADHORI. KRITERET DIAGNOSTIKE SIPAS DSM-IV-ĖS PĖR ĒRREG. DEPRESIVE MADHORE
A. Anamnezė pėr njė ose mė shumė episode depressive madhore
B. Tė mos ketė patur anamnezė pėr asnjė episod maniakal,hipomaniakal apo episod tė pėrzier.

II. TIPARET KLINIKE TĖ ĒRREGULLIMIT DEPRESIV MADHOR
A. Ērregullimi depresiv madhor ka nje mortalitet tė larte ; rreth 15% .
Diagnozat bashkėekzistuese pėrfshijnė ērregullimin e panikut,ērregullimet e te ngrenit dhe ērregullimet qė lidhen me substancat. Kėta ērregullime duhet tė perjashtohen me anamnezė
B. Ērregullimi depresiv madhor shpesh komplikon prezencėn dhe trajtimin e tė sėmurėve me sėmundje tė tjera si infarkti i miokardit,insultet cerebrale dhe diabeti.
C. Ērregullimi shpesh shfaqet pas njė stresi tė rėndė si psh : humbja e njė tė afėrmi.
D. Tė gjithė pacientėt duhen pyetur nėse kanė patur ndonjehere ide apo tentative qėllime suicidale .shtrimi nė spital ėshte i domosdoshėm sidomos nė rastet akute.
Rreziku pėr suicid mund tė rritet edhe nė rastin kur pacienti fillon ti pėrgjigjet mjekimit. Mungesa e iniciativės dhe energjitė e ulura mund tė pėrmisohen mė pėrpara dhe mė shpejt se se sa humori gjė qė i bėn shpesh pacientėt tė kryejnė tentativa suicidale
E. Rreziku pėr suicid ėshtė mė shumė I lidhur me shkallen e humbjes sė shpresės dhe jo se sa nga ashpėrsia e depresionit.

III. EPIDEMIOLOGJIA E ĒRREGULLIMIT DEPRESIV MADHOR
A. Prevalenca varion afeėrsisht nga 3-6%, nė raportin 2:1 femra meshkuj.
B. Afėrsisht 50% e pacientėve tė cilėt kanė patur vetėm njė episod depresiv madhor pėsojnė rekurrencė. Rekurenca rritet nė 70% pas dy episodeve dhe nė 90% pas tre episodeve.
C. Dy tė tretat e pacientėve rikthehen nė nivelin premorbid tė funksionimit nė periudhat ndėrmjet episodeve depressive madhorė.
D. Ērregullimi depresiv madhor haset dy herė mė shumė nė nivelin e kushėrinjve tė parė, nė krahasim me popullatėn e pėrgjithshme.

IV.KLASIFIKIMI I ĒRREGULLIMIT DEPRESIV MADHOR
A. Ērregullimi depresiv madhor me tipare psikotike. Depresioni ėshtė I shoqėruar me halucinacione deluzione tė cilat mund tė jėnė humor pėrputhėse (pėrmbajta ėshtė kryesisht e perputhur me temat tipike depresive) ose jo humor pėrputhėse (pėrmbajtja nuk pėrfshin temat tipike depresive).
B. Ērregullimi depresiv madhor,kronik. Plotėson tė gjithė kriteret e ērregullimit depresiv nadhor sė paku 2 vjet.
C. Ērregullimi depresiv madhor me tipare katatonike Shoqėrohet sė paku me dy nga kriteret e mėposhtme:
1. Palėvizshmėri motore ose stupor
2. Hiperaktivitet motor i paqėllimshėm.
3. negativizėm ekstrem ose mutizėm
4. postura bizarre ose te papėrshtatshme ,lėvizje steriotipike, ose grimassa
5. Ekolali ose ekopraksi.
D. Ērregullimi depresiv madhor me tipare melankolike. Depresioni shoqėrohet me anhedoni tė ashpėr ose mungesė reagimi dhe dėshire pėr aktivitete stimujve tė kėanqshėm qė dikur I sillinin kėnaqėsi,dhe sė paku sė paku me tre nga tė mėposhtmet:
1. Kualiteti i humorit ėshte dukshėm i depresuar
2. Humor shumė tė rėnduar nė mėngjes
3. Zgjim herėt nė mėngjes .
4. Ngadalėsim psikomotor i dukshėm.
5. Rėnje e theksuar nė peshė.
6. Ndjenjė Fajėsim ti tepruar ndaj vetes

E. Ērregullimi depresiv madhor me tipare atipike. Depression is accompanied by mood reactivity and at least tėo of the folloėing:
1. Shtim I rėndėsishėm nė peshė.
2. Hipersomni.
3. "ndjenje rėndimi" nė ekstremitete (leaden paralysis - paraliza me gjymtyre si prej plumbi).
4. Chronic pattern of rejection sensitivity, qė rezulton nė disfunksion tė rėndėsisshėm social ose profesional.
5. Nuk plotėson kriteret pėr ērregulim depresiv madhor me melankoli ose tipare katatonike.

F. Ērregullimi depresiv madhor i paslindjes.
Fillimi i episodit brenda katėr javėve tė para, pas lindjes.
G. Ērregullimi depresiv madhor stinor
1. Episode tė rikthyeshme tė depresionit me njė model fillimi nė tė njėjtėn kohė tė ēdo viti.
2. Remisione tė plota qė vėrehen nė tė njėjtėn periudhe tė vitit.
3. Mbi njė periudhe dyvjeēare janė vėrejtur tė paktėn dy episode sezonale por pa ndodhur episode jashtshtė stinore.
4. Episodet stinore janė nė numėr mė tepėr se ato jo stinore.

V. DIAGNOZA DIFERENCIALE E ĒRREGULLIMIT DEPRESIV MADHOR
A. Trishtimi,zija
1. Zija mund tė shkaktojė shumė simptoma tė episodit depresiv madhor .
2. Zija normale nuk duhet tė paraqesė simptoma depressive tė cilat tė mund tė shkaktojnė mosfunksion social qė zgjasin mė shumė se dy muaj.
B. Ērregullimi i pėrshtatjes me humor depresiv
1. Ngjarja stresante mund ti paraprijė may precede fillimit tė episodit depresiv madhor, gjithėsesi disforia qė lidhet me stresorin nuk permbush kriteret pėr Episod depresiv madhor duhet tė diagnostikohet si njė ērregullim pėrshtatje.
C. Ērregullimet e ankthit
1. Simptoma tė ankthit shpesh qė shoqėrojnė depresionin coexist bashkekzistuese
2.Kur simptomat e ankthit shoqėrojnė simptomat e depresionit , depresioni duhet te jetė fokus I trajtimit sepse mund tė mbartė nje sėmundshmėri dhe vdekshmėri tė lartė .Antidepresivėt janė shpesh efektivė nė trajtimin e ērregullimeve te ankthit.
D. Skizofrenia dhe ērregullimi skizoafektiv
1. Depresioni mund tė shoqėrojė psikozat akute.Depressioni I spikatur psikotik mund te bėhet I vėshtirė pėr tu dalluar mga njė ērregullim I mirėfilltė psikotik.
2. ne pėrgjithėsi nė Depressioni psikotik ,simptomat e humorit munfd te paraprijnė fillimin e simptomave psikotike.
I3.Funksionimi premorbid dhe nė periudhėn ndėrmjet episodeve ndėrepisodik janė pėrgjithėsisht tė larta nė pacientėt me ērregullime tė humorit,krahuasuar me pacientėt me ērregullime psikotike.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi