Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Windows Vista e Licensuar!

Windows Vista e Licensuar!

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Windows Vista e Licensuar! prej Sat Feb 17 2007, 13:21

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Qe nga 30 janari zyrtarisht ka filluar shitja e sistemit operativ Windows Vista - 11 vite pas sistemit tė parė tė "vėrtetė" Windows 95. Windows Vista ėshtė tani mė njė sistem operativ plotėsisht i ri i cili sjell shumė ndryshime nė tė gjitha nivelet. Ka ndryshime tė mėdha edhe tek Interfejs, ku pėr pėrdoruesit do tė nevojitet njė kohė deri sa tė mėsohen. Microsoft ka tentuar qė tė krijojė njė interfejs sa mė tė thjeshtė dhe mė intuitiv i cili tė jetė sa mė i lehtė pėr pėrdorim. Problemi i vetėm i cili paraqitet tek Vista, ku tė njejtin e vuan edhe sistemi operativ Linux, ėshtė kompatibiliteti dhe drajverat pėr komponentet e caktuar tė kompjuterit. Ekziston njė program i vogėl i cili kontrollon kompatibilitetin tuaj para se tė intaloni sistemin operativ tė ri.
U promovua gjitashtu edhe Office 2007 dhe Exchange Server.

10 arsyet se pse duhet ta instaloni Windows Vista:

1.Siguria e rritur kundėr viruseve, hackerave dhe sulmeve tjera

2.Inernet Explorer 7 - pėrmban antisptware, tabbed browsing dhe kėrkues tė integruar

3.Aero dritaret apo dritaret 3D qė paraqet njė ndryshim tė madh

4.Kėrkim i pėrmirėsuar i fajllave nė kompjuter

5.Update dhe pėrkrahje mė e mirė

6.Organizimi mė i mirė i datotekave multimediale. Prezantim me foto i muzikės dhe filmave


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

2Normal Re: Windows Vista e Licensuar! prej Sat Feb 17 2007, 13:21

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
7.Mbrojtj mė e mirė prindėrore - ndalohet qasja e fajllave nga fėmijėt apo personat e padėshiruar

8.Backup mė i shpejtė - ruajtja e tė gjitha fajllave nė mėnyrė shumė tė shpejtė nė rast tė rrezikut

9.Lidhje mė e mirė dhe mė e shpejtė me kompjuterat tjerė si dhe shareware mė tė pėrparuar

10.Instalim mė i shpejtė - 15 deri 20 minuta

Pėr ta instaluar kėtė sistem operativ dhe pėr tė punuar nė mėnyrė optimale duhet qė tė keni sė paku 512 MB RAM memori, kartelė grafike sė paku prej 128 MB, HDD prej 40 GB si dhe procesor 32 apo 64 bit me shpejtėsi minimale 1 GHz.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi