Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » TOKA

TOKA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal TOKA prej Thu Feb 07 2008, 12:44

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
TokaKur ėshtė krijuar Toka ?

Toka ėshtė planet qė i takon sistemit diellorė dhe ėshtė krijuar para 4,6 miljardė vjetėsh kur ėshtė krijuar edhe vetė sistemi diellorė.

Sa ėshtė e madhe toka ?

Nė ekuator perimetri i tokės ėshtė 40076 kilometra. Kurse diametri i tokės nė ekuatorė ėshtė 12758 kilometra. Sipas llogaritjeve qė janė bėrė toka peshon 5,8 triljardė ton. Pėr cdo vit pėrshkak tė meteoritėve qė bien mbi tokė, ajo bėhet pėr disa mijėra tonė mė e rėndė.

Prej sa sipėrfaqje tokė pėrbėhet planeti i tokės ?

Rreth 150000000 km² e sipėrfaqes sė planetit tonė ėshtė tokė. Shėndrruar nė pėrqindje, 29% e sipėrfaqes sė planetit tonė ėshtė tokė kurse 71% e pėrbėjnė oqeanet dhe detrat.

Prej cilėve elemente kimike pėrbėhet ajri ?

Ajri pėrbėhet prej gazrave tė padukshme. Gazi kryesorė ėshtė Azoti pastaj vjen Oksigjeni dhe mė pak bėn pjes Argoni.

Cili ėshtė oqeani mė i thellė?

Oqeani mė i thellė ėshtė oqeani paqėsor. Afėr Filipinėve ai ėshtė i thellė 11 033 metra.

Cili ėshtė lumi mė i gjatė nė botė?

Lumi mė i gjatė nė botė gjendet nė Afrikė. Ai ėshtė lumi NIL,dhe ėshtė i gjatė 6670 kilometra.

Cili ėshtė deti mė i madh nė botė?

Deti mė i madhė nė botė ėshtė deti KASPIK nė Rusi i cili gjendet nė kufi me Iranin. Ai pėrfshin njė sipėrfaqe prej 360 700 kilometrash nė katror.

Kush ėshtė mė i ftohtė poli i veriut ose poli i jugut?

Nė polin e jugut ėshtė mė ftohtė se nė polin e veriut. Temperatura mė e ulėt deri tash ėshtė matur nė Vostok (Antarktis) jo larg prej polit tė jugut, me 21 korrik ka qenė -89,2°C.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi