Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Ndihme per mjeket-Robotet!!

Ndihme per mjeket-Robotet!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Ndihme per mjeket-Robotet!! prej Thu Feb 07 2008, 12:52

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Robotet ne ndihme te mjekeve???????

"Gjithnjė e mė shumė spitale nė mbarė Shtetet e Bashkuara po pėrdorin robotėt pėr tė ndihmuar nė operacione. Njė spital nė shtetin veriperendimor tė Washingtonit por pėrdor tani robotėt pėr kirurgjinė gjenekologjike. Operacioni ėshtė njė pėrvojė qė shkakton ankth tek pacientėt. Ndihma e njė roboti nė operacion mund ta shtojė edhe mė shumė frikėn e pacientit – veēanėrisht tani qė robotėt lejohen tė kryejnė rol nė detyrėn delikate tė operacioneve gjinekologjike. Por specialistėt thonė se operacioni robotik ėshtė i sigurtė. Krahu robotik ka rreze mė tė gjerė veprimi sesa dora e njeriut dhe mund tė shkojė aty ku kjo e fundit nuk mundet. Kirurgjia robotike krijon mundėsinė e prerjeve tė vogla kėshtu qė edhe plagėt janė tė vogla. Pacientėt nuk kanė pse tė shqetėsohen pasi mjekėt kanė gjithēka nėn kontroll. Roboti ėshtė thjesht njė ndihmės pėr kirurgun John Lenihan. “Roboti nuk kryen operacionin, atė e kryen kirurgu qė ėshtė nė kontroll tė gjithēkaje. Roboti thjesht mban instrumentat. Dhe me thėnė tė drejtėn roboti mund ti mbajė ato nė mėnyrė mė tė qėndrueshme sesa kirurgu”, thotė doktori Lenihan. Betsy McGuire-Robinson sapo ka kryer njė operacion robotik dhe nuk ėshtė e shqetėsuar. “Mjeku ėshtė aty dhe tė gjitha veprimet bėhen nėn kontrollin e tij. Roboti nuk rezikon asgjė”, thotė ajo. Ka shpresa se njė ditė kirurgjia robotike do tė pėrpunohet aq sa tė mund tė hyjė edhe nė operacionet e trurit."

Marre nga gazeta "Koha Ditore"Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Feb 07 2008, 13:25, edituar 1 herė gjithsej


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Ndihme per mjeket-Robotet!! prej Thu Feb 07 2008, 12:53

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
nanorobote
Sot per sot nuk po mundohen te behen perparime vetem ne robote te medhenj qe mund te bejne operacione.Teknologjia ofron mundesine e zhvillimit te roboteve te vegjel ose nanorobotet sic quhen ndryshe qe do te ndihmojne ne terapi te ndryshme qofshin keto per ilace qofshin keto per diagnoze.Per momentin jane disa lloj nanorobotesh qe jane duke u testuar duke filluar nga robotet bombe qe lidhen ne siperfaqe te qelizes dhe sapo gjejne nje receptor qe normalisht e ka nje qelize kancerogjene vetvriten (nanorobote kamikaze) duke bere keshtu qe mos te shkaterrohen qelizat normale jo kancerogjene qe me terapite e sotme shkaterrohen shume shpesh (nje rast qe lexova para pak ditesh eshte rasti i efekteve kolaterale te radioterapise ne rastet e trajtimeve te kancerit te gjoksit ku nje doze teper e larte mund te shkaktoje semundje te mushkerise qe quhet fibroze me pak fjale, ose perikardit,qe eshte nje enjtje(infiammazione sic i thone italianet) e asaj mbuleses se zemres)...pra mundesia e nje terapie te drejtuar.
Disa nanorobote te tjere kane aftesine te njohin sekuenca te ndryshme ADN-je dhe vetem kur te njohin ate sekuence,do te ushtrojne funksionin e tyre qe mund te jete leshimi i ilacit qe trasportojne,vetshkaterrim etj...
Nje tjeter robot nese mund ta quajme te tille eshte edhe nje kapsule qe u shpik para 3 vjetesh dhe tani perdoret per te bere diagnoze per sa i perket semundjeve te zorres se holle (semundjen e kronit ne me te shumten e rasteve) dhe ka zevendesuar ate analize qe behet duke futur nje tub ne rruge anale dhe te mundoheshin te arrinin zorren e holle ose ose ne disa raste perfundoje edhe ne salle te operimit per te arritur qe te shifnin se cfare problemi kishte ajo zone (eshte ajo qe quhet laparoskopi eksplorative dhe perdoret ne rastet kur nuk arrihet me menyrat tradicionale te kesh nje ide te semundjes.Behet duke hapur vetem 2-3 vrima ne trup pa pasur nevoje ta cash te tere zonen)
Pra, sic shihet,priten shume gjera edhe nga kjo ane,ne ndihme te mjeksise!!!


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi