Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Si u zbulua Interneti?!

Si u zbulua Interneti?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Si u zbulua Interneti?! prej Sat Feb 17 2007, 13:31

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
Origjina e Internetit te sotėshem shpien ne vitet e 60ta. Ishte koha e Luftes sė ftohet ne mes te dy Superfuqive USA dhe UDSSR. Impulse te reja ne te dhėnat elektronike-kompjuteristike vishin qdo here nga iniciativat e Ushtrisė. Gjithashtu ka kundershtime nė Internet kunder ketijė pohimi se interesat ushtarake e kan zbuluar Internetin. Ky pohim ėshtė i drejtė pasi qe nuk ka te dhena te tjera krahasuese. Gjithashtu Idetė dhe zhvillimet teknologjike te rrjetave te me hershme vinė definitiv nga Ushtria nė USA, dhe keshtu njė prezentim i tillė nuk ėshtė i gabuar.Ne Departament of Defense, te ministrisė se mbrojtjes te Amerikes, qysh ne vitet e 60ta ėshtė menduar se si te dhenat ushtarake mund te siguroheshin mė mirė. Keshtu edhe ne rastin e nji sulmi berthamor te Armikut, keto te dhena do te mbesin te pa shkatėrruara. Si zgjidhje vjen ne pytje vetem nji rrjetė elektronike qe do te perdorej perė shkembimin e te dhėnave ndermjet Kompjutereve.

Keshtu te dhenat e njejta duheshin qe ne Kompjuteret qe gjindeshin ne nji largėsi te madhe te transportoheshin. Gjatė te dhenave te reja apo atyre te ndryshuara duhej qe te gjithė Kompjuteret e instaluar ne rrjetė ne nji kohė te shkurtė te dergojnė gjendjen aktuale te te dhenave. Qdo Kompjuter duhej qe te ket mundesinė qe permes dy a me shumė rrugeve te komonikojė me Kompjuteret tjerė. Keshtu rrjeti do te funksiononte edhe nese ndonjė prej Kompjutereve apo ndonjė pjesė e percjellesit do te shkaterroheshin nga sulmi i armikut.

Nė vitin 1964 US Air Force jep te RAND Coperation te ashtuquajturen "Rjetė decentrale" perė ndertimė. Ne kete qka do te ndertohej nė kete kohė nuk ka te bejė ende me paraardhesin e internetit te sotem. Pas shumė eksperimenteve nderprehet ky projekt dhe kurr me nuk u realizua. Ideja perė "Rrjetin decentral" me percjelljen e te dhenave ne formė te paketave mbetet perė me vonė.

Advanced Research Projects Agency (ARPA), e cila posedonte qysh nga viti 1958 Labor hulumtimi, te gjitha hulumtimet e bėra pėrdoreshin pė qellime ushtarake dhe keshtu vendosė qe ne vitin 1966 te ndertojė rrjetin Kompjuteristik. Me kete edhe njė her u perserit Ideja e "Rrjetit te decentralizuar". Nė fund te vitit 1965 u kyqen katėr Kompjuter nė ARPA-Net. Tri vite mė vonė numri i tyre u rritė nė 40 Kompjuter. Ne ketė ishte ky rrjeti i ARP-es. Nė vitet e para pas zbulimit per kete arsye u quajt ARPA-Net. Nga ky do te zhvillohet me vonė Interneti.

Pra Historia e Internetit fillon nė kohen kur Kosmonautet pėr her te parė mberriten nė Hanė.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi