Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Teknologjia Dhe Interneti «« » Informatikė & Internet » Evropa, mbretėria e re e spamit

Evropa, mbretėria e re e spamit

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Evropa, mbretėria e re e spamit prej Sun Feb 10 2008, 02:39

Ma-Origano

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Evropa, mbretėria e re e spamit

Edhe pse Amerika veriore (SHBA dhe Kanada) qe njė kohė ėshtė cilėsuar si, vendi nga ku rrjedh sasia mė e madhe e porosive tė padėshiruara, gjėrat kanė ndryshuar para tre muajve, lajmėrojnė nga Symantec.
Sipas pohimeve tė Symantec, Evropa ka marrė kurorėn nga Amerika veriore (SHBA dhe Kanada) e mbretėrisė sė spamit sepse gjatė tre muajve tė fundit, me sasinė e porosive tė padėshirueshme tė dėrguara, ka mundur “liderin” e deritanishėm.

Aktualisht nga Evropa rrjedh madje 44 pėr qind e spamit tė pėrgjithshėm tė dėrguar nė mbarė botėn.


Gjatė nėntorit tė vitit tė kaluar, sasia e pjesės evropiane tė porosive spam ka qenė 30.6 pėr qind, derisa nė atė kohė nga Amerika veriore janė dėrguar 46 pėr qind. Gjatė tre muajve gjėrat kanė ndryshuar nė mėnyrė dramatike sepse, Evropa ka marrė fronin duke dėrguar 44 pėr qind, pėrderisa SHBA ka dalė nė vendin e dytė me 35.1 pėr qind. Nė vendin e tretė ėshtė pozicionuar Azia me 15.1 pėr qind, derisa nė vendin e katėr ėshtė radhitur Amerika Jugore me diē mė pak se pesė pėr qind.

Si arsye kryesore pėr numrin ēdo ditė e mė tė madh tė spamit nga Evropa - nė Symantec thonė se ėshtė numri nė rritje i shfrytėzuesve tė internetit, me rrip tė gjerė tė internetit – broadband.

Raporti tashmė tradicional i Symantec-ut mbi kėtė problematikė i emėruar State of Spam mund tė gjendet nė

www.symantec.com.


Forumi aLbdigital
Jeta ėshtė e bukur - Jetoje ! malesia.org&malesiaforum.com
Shiko profilin e anėtarit http://www.malesia.org

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temė tė re  Pėrgjigju temės

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi