Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Diskutime Tė Ndryshme «« » Ēėshtja Kombėtare » Kosova shpalli pavaresine, feston e gjithe shqiptaria

Kosova shpalli pavaresine, feston e gjithe shqiptaria

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Tini

avatar
Webmaster & Admin
Webmaster & Admin
17.02.2008
15:51 - Me te gjitha votat e deputeve prezent, Parlamenti miratoi deklaraten e Pavaresise dhe shpalli Kosoven e Pavarur. REPUBLIKA E KOSOVES, tashme eshte e pavarur dhe pret njohjen e shteteve te tjera. Gezuar te gjitheve!
Pas kesaj Presidenti Fatmir Sejdiu, Kryeminisitri Thaci dhe Kryeparlamentari Krasniqi nenshkruan deklaraten e Pavaresise.e pasu pasu me neshkrimin e deklarates nga te gjithe te pranishmit.

Nė mbledhjen solemne Kuvendi i Kosovės, nė ora 15:50 shpalli pavarėsinė e vendit. Deklaratėn e Pavarėsisė e lexoi kryeministri, Hashim Thaēi, ndėrsa u miratua njėzėri nga 109 deputetė. Nga dita e sotme vendi ynė quhet Republika e Kosovės.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi duke paraqitur deklaratėn e pavarėsisė tha: "Ne e shpallim Kosovėn republikė demokratike dhe laike". Ai tha se do tė miratohet shumė shpejt kushtetuta e Kosovės, qė do tė respektojė tė drejtat e tė gjithėve. Kjo kushtetutė tha kryeministri, do tė respektojė tė gjitha parimet e dokumentit tė Ahtisaarit.
Kosova e pavarur do tė jetė e "pėrkushtuar ndaj paqes dhe stabilitetit", thuhet nė deklaratėn, e cila u miratua nė Kuvend. "Kosova mirėpret praninė ndėrkombėtare civile dhe ushtarake nė Kosovė", thuhet nė vazhdim. "Me pavarėsinė, Kosova i merr pėrsipėr pėrgjegjėsitė ndėrkombėtare, i garanton kufijtė e fqinjėve tė saj dhe pėrmbahet nga dhuna si mjet pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve", thuhet nė vazhdim. Mė tej theksohet se Kosova e "deklaron vullnetin e saj pėr marrėdhėnie tė mira me fqinjėt e saj". Deklarata e pavarėsisė thotė se Kosova e pavarur gjithashtu e "garanton trashėgiminė kulturore dhe fetare" nė territorin e saj.
Pas miratimit tė Deklaratės sė Pavarėsisė pėr Kosovėn shtet tė pavarur, sovran dhe demokratik, deputetėt do tė miratojnė edhe simbolet shtetėrore, flamurin dhe stemėn.

Feste ne qender te Prishtines

Nderkoh, ne te gjitha anet e Prishtines eshte nje feste madheshtore me rastin e shpalljes se pavaresise. Brohorima, Fishekzjarre dhe atmosfere madheshtore festive po mbreteron ne te gjitha anet e Kosoves. Tashme kane nisur edhe oret e para te festimit pas leximit te deklarates se pavaresise dhe se mijera qytetare jane grumbulluar ne sheshin qendror te Prishtines.


Forumi aLbdigital
Shiko profilin e anėtarit http://www.albdigital.net.ms

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Incidentet

Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ka kaluar dje pa incidente. Njė shpėrthim i fuqishėm ka tronditur nė orėn 18 e dhjetė minuta qytetin verior tė Mitrovicės dhe pėr fat tė mirė nuk ka shkaktuar asnjė viktimė. Bomba ishte vendosur nė oborrin e gjykatės lokale dhe mendohet se autorė janė serbėt qė banojnė nė Mitrovicė. Vetėm pak minuta mė pas, policia lokale ka gjetur edhe dy bomba tė tjera, tė cilat fatmirėsisht nuk kanė shpėrthyer. Burimet zyrtare tė policisė nė Mitrovicė kanė konfirmuar dje zyrtarisht ngjarjen e ndodhur duke e shėnuar edhe si incidentin e parė tė Republikės sė Kosovės. "Nė orėn 18.10, nė oborrin e gjykatės sė qarkut tė Mitrovicės, e vendosur nė veri tė qytetit, ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm, i cili ka shkaktuar dėme materiale. Konfirmohet se nuk ka tė dėmtuar nė njerėz ndėrsa tė paktėn dy vetura janė shkatėrruar",- thanė burimet zyrtare tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. Menjėherė nė vendin e ngjarjes kanė shkuar ekspertėt e policisė lokale. Ata kanė bėrė kėqyrjen e vendit ku ndodhi shpėrthimi. Ekspertėt e kriminalistikės kanė pohuar dje se ende nuk kanė arritur qė tė zbulojnė se ēfarė lloj mjeti shpėrthyes ėshtė pėrdorur. Vetėm pak minuta mė pas, qentė e policisė kanė arritur qė tė zbulojnė edhe njė tjetėr mjet shpėrthyes. Ai ishte vendosur vetėm pak metra tej "bombės" sė parė dhe pėr fat tė mirė nuk ishte aktivizuar siē duhet. Kjo ka bėrė qė policia tė nisė kontrollet e detajuara pėr tė parė nėse kishte apo jo mjete tė tjera shpėrthyese, tė cilat mund tė shkaktonin viktima tė konsiderueshme. "Nė orėn 18 e 20 minuta ėshtė gjetur njė tjetėr mjet shpėrthyes, i cili nuk ishte aktivizuar siē duhet. Ai ishte vendosur nė ndėrtesėn e hotel "Sasha" nė veri tė qytetit tė Mitrovicės",- thanė burimet zyrtare tė policisė. Nė lidhje me kėtė rast policia lokale ka njoftuar edhe ekspertėt e KFOR-it pėr tė bėrė njė ekspertizė mė tė specializuar. Nė asnjė prej rasteve policia nuk ka mundur qė tė zbulojė autorėt e vendosjės sė eksplozivėve.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi