Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Grupet e Gjakut

Grupet e Gjakut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Grupet e Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:30

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Grupet e Gjakut, Pėrcaktimi i Grupeve tė Gjakut dhe Transfuzioni i Gjakut
Zbulimi i Grupeve tė Gjakut


Eksperimentet me Transfuzionin e Gjakut, transferimi i gjakut apo komponenteve tė gjakut nga njė person nė tjetrin, ka qenė njė brengė e madhe pė qindra vjet. Shumė pacient kanė vdekur, por kjo ka ndodhur vetėm deri nė vitin 1901, kur shkencėtari Austrian Karl Landsteiner zbuloi grupet e gjakut tė njerėzve, me tė cilat transfuzionet e gjakut kanė qenė mė tė sigurta.
Pėrzierja e gjakut tė dy njerėzve mund tė shkaktoj bllokimin dhe aglutimin e gjakut. Kjo mund tė shkaktoj reaksione toksike dhe mund tė ketė reaksione me pasoja fatale. Karl Landsteiner zbuloi se ky ėshtė njė reaksion imunologjik, i cili ndodh kur marrėsi i gjakut ka antitrupa kundėr qelizave tė gjakut tė dhuruesit.
Puna e Karl Landsteinerit e bėri tė mundshme tė pėrcaktohen grupet e gjakut dhe kjo e shtroi rrugėn qė transfuzioni i gjakut tė jetė i sigurtė. Pėr kėtė zbulim ai u shpėrblye me ēmimin Nobel nė Mjekėsi nė vitin 1930.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Grupet e Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:30

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Cila ėshtė pėrbėrja e gjakut?

Njeriu i rritur nė qarkullimin e gjakut ka rreth 4Ć¢ā‚¬“6 litra gjak nė trup. Nė mes tjerash, gjaku bėn transportimin e Oksigjenit nė tė gjitha pjesėt e trupit.
Gjaku pėrmban disa tipe tė qelizave, tė cilat notojnė nėpėr lėngun e quajtur Plazma.

Eritrocitet (Qelizat e kuqe tė gjakut) pėrmbajnė hemoglobinė, njė proteinė e cila e lidh oksigjenin. Qelizat e kuqe tė gjakut transportojnė oksigjenin dhe e largojnė dioksidin e karbonit nga indet e trupit.

Leukocitet (Qelizat e bardha tė gjakut) i luftojnė infeksionet e ndryshme.

Trombocitet bėjnė mpiksjen e gjakut, p.sh. kur shkaktohet ndonjė plagė me gjakderdhje.

Plazma pėrmbanė kripėra dhe proteina tė ndryshme.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Grupet e Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Cilat janė grupet e gjakut?

Dallimet nė gjakun e njeriut janė nė prezencėn ose mosprezencėn e molekulave tė caktuara proteinike tė quajtura antigjene dhe antitrupa. Antigjenet janė tė lokalizuara nė sipėrfaqe tė qelizave tė kuqe tė gjakut (eritrocite), ndėrsa antitrupat janė nė plazmė tė gjakut. Individėt kanė tipe dhe kombinime tė ndryshme tė kėtyre molekulave. Grupi i gjakut, tė cilit ju i pėrkisni, varet nga trashėgimia prindėrore.
Janė rreth 20 sisteme gjenetike tė grupeve tė gjakut tė njohura deri mė sot, por sistemi ABO dhe Rh i grupeve tė gjakut ėshtė mė i rėndėsishmi i shfrytėzuar pėr transfuzionet e gjakut. Jo tė gjitha grupet e gjakut janė kompatibile me njėra-tjetrėn. Pėrzierja e grupeve jokompatibile tė gjakut shkakton aglutinimin e gjakut, i cili mund ta rrezikoj jetėn e pacientit.
Laureati i ēmimit Nobel, Karl Landsteiner ishte i pėrfshirė nė zbulimin e tė dy sistemeve tė grupeve tė gjakut ABO dhe Rh.


Sistemi ABO i grupeve tė gjakut

Nė pajtim me sistemin ABO tė grupeve tė gjakut, janė katėr grupe tė ndryshme tė gjakut: A, B, AB apo 0 (zero).


Grupi i Gjakut A

Nėse ju i takoni grupit A tė gjakut, atėherė ju keni A antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut dhe B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.

Grupi i gjakut B

Nėse ju i takoni grupit B tė gjakut, atėherė ju keni B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut dhe A antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.

Grupi i Gjakut AB

Nėse ju i takoni grupit AB tė gjakut, atėherė ju keni tė dy A dhe B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut ndėrsa nuk keni as A as B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakutGrupi i gjakut 0

Nėse ju i takoni grupit O (zero) tė gjakut, atėherė ju nuk keni as A as B antigjenet ne sipėrfaqen e qelizave tė kuqe tė gjakut,por ju keni tė dy A dhe B antitrupat nė plazmėn tuaj tė gjakut.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Grupet e Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:32

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Transfuzionet e gjakut ! kush mund tė pranoj gjak nga kush?


Natyrisht ēdoherė mund ti dhurohet gjak i grupit A personit qė e ka grupin A tė gjakut, gjakun e grupit B personit qė e ka grupin B tė gjakut dhe kėshtu me radhė. Por nganjėherė pacienti mund tė merr gjak edhe tė ndonjė grupi tjetėr.

Njė transfuzion do tė ishte i sukseshėm nėse njė person, i cili do tė merr gjak e ka njė grup tė gjakut qė nuk ka asnjė antitrup kundėr antigjeneve tė gjakut tė dhuruesit. Por nė tė kundėrtėn mund tė ketė pasoja pėr pacientin.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi