Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Gjeografia, Biologjia & Kimia » Roli kryesore i Gjakut

Roli kryesore i Gjakut

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Roli kryesore i Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:35

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
GJAKU-roli i tij


-Gjaku ėshtė ind i lenget i cili me qarkullimin e vet te panderprere siguron lidhjen humorale ne mes te organeve te organizmit tonė.Qarkullimi i gjakut ne sistemin e eneve te gjakut ėshtė mundėsuar me punėn e drejt dhe punėn ritmike te zemrės,integritetin dhe elasticitetin e eneve te gjakut.Roli kryasore i gjakut ėshtė t'ua mundesoje jetėn qelizave,njesive themelore,anatomike dhe funkisonale te oragnizmit tonė.
Vellimi-Vellimi i gjithembarshem i gjakut te njeriut te rritur me pesh 70kg perafersishte arrine 5 litra.Nėse njeriu ėshtė i trash,vellimi i gjakut ėshtė me i vogėl,sepse ind vjamor ka fare pak ne enet e gjakut.Rritja e vellimit te gjakut (deri 30%) manifestohet gjatė shtatzanise,edhe kjo ne tre muajt e fundit.Kjo rritje me te vėrtetė kontribone qe lehona ti perballoje mirė edhe humbjes se madhe te gjakut gjatė lindjes.Nėse humbja e gjakut ėshtė me e madhe se sa 30%,e sasise se tersishme te gajkut,atėherė paraqiten simptomat e "shokut" psthemorragjike.
-Gjaku pra ka ngjyrė te kuqe ne te cilin notpjne qelizat e gjakut.Pamja e gjakut nvaret prej perqindjes se oksigjenit d.m.tm sasise se oksigjenit (HEMOGLOBINES),qe ėshtė e vendosur ne qelizat e kuqe.
Peberja-gjaku ndahet ne dy pjesė perberese te veta:plazmen e gjakut dhe qelizat e gjakut.-Plazma e gjakut perben pjesen e lenget te gjakut.
Qelizat e gjakut-Ekzistojne disa tri lloje te qelizave:
ERITROCITET-(qelizat e kuqe)-paraqesin numrin me tė madh te qelizave ne organizem.Numri i tyre ėshtė me i madh te meshkujt por numri i tyre mund te ndryshoje edhe ne kushte fiziologjike (rritja e punės muskulore,jeta ne lartesi te mėdha,klima etj)ndėrkaq ndikim me ta madh ka mosha e organizmit.
funksioni-me i rėndėsishme i qelizave te kuqe te organizmit ėshtė se bėjnė bartjen e oksigjenit prej mushkerive e deri ne inde,dhe bartjen e karbondioksidit pj indeve ne mushkeri.(hemoglobina)
LEUKOCITET-apo qelizat e bardha te organizmit,ndahen ne grupe tė ndryshme te cilat ne mėnyra te caktuar marrin pjesė ne mbrojtjen e organizmit.Deri te rritja e numrit te Leukociteve mund te vie ( ne kushte fiziologjike:gjat puneve te renda fizike,gjatė shtatzanise etj.Leukocotet ne gjak jetojne 3-5 ditė.
TROMBOCITET-apo pllakezat e gjakut,janė elementet me te imta te gjakut.Jeta e tyre ėshtė 4-8 ditė.Ne organizem kanė role shumė te rėndėsishme,prej te cilave me i rendesishmi ėshtė roli ne pengimin e gjakederdhjes pas lendimit.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Roli kryesore i Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:38

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sistemet e grupeve te gjakut me te rėndėsishme dhe kontrolla e tyre gjenetike.


Sistem i grupit
te gjakut


Llojet e eritrocyteve
ABO
MNSs
P
Rhesus (RH)
Lutheran (LU)
Kell (K)
Lewis (LE)
Duffy (FY)
Kidd (JK)

Llojet e leukocyteve
Sistemi HLA

Llojet e trombocyteve
HPA 1-10

Gjenet e lokalizuara
ne kromozom nr:9
4
22
1
19
7
19
1
18


16


ne me shumė kromozome


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Roli kryesore i Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:39

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pėr tė mos u pėrsėritur me postimet e mėhershme, po shtoj:

ERITROCITET -
Ne 1 l gjak gjenden afėr 5x10(12) eritrocite.

LEUKOCITET -
Perfshijne Lymfocitet, Monocitet dhe Granulocitet .

Lymfocitet - ndahen ne:

T-lymfocite, qe perfshijne imunitetin e lidhur pėr qeliza, te cilat vazhdojnė te ndahen ne T-qeliza ndihmese (CD4+) dhe T-qeliza supresore (CD8+). Gjatė stimulimit, kėta dy lloje lymfocitesh do tė leshojne truptha sinjalesh te ngjajshme me hormonet, te cilėt i fillojnė apo ndalojnė reaksionet imunologjike.

B-lymfocite, funksioni i te cilave ėshtė te prodhojne antitruptha. Gjatė stimulimit, bėhet transformimi i tyre ne plazma-qeliza, te cilat prodhojne imunglobilnat (IgM, IgG, IgA, IgE dhe IgD).


Monocitet - luajnė gjithashtu rol te rėndėsishėm ne sistemin imun, sepse bėjnė fagocitoze(gelltitje) te mikroorganizmave qe depertojne ne trup te njeriut dhe me vonė i prezentojne para sistemit imun.


Granulocitet - bėjnė gjithashtu fagocitoze(gelltitje)te mikroorganizmave dhe kanė njė varg sistemesh te enzimeve qe i shkatrojne apo gelltisin bakteriet e fagocituara.

Numri i leukociteve ne gjakun perifer ėshtė 4-10x10(9) ne 1 l gjak.


TROMBOCITET -
Trombociti i aktivizuar i influencon faktoret e ndryshėm te koagullimit te cilėt gjenden ne Plazme.
Numri i trombociteve ėshtė afėr 300-700x10(9) ne 1 l gjak.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Roli kryesore i Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:39

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ndodhi te rėndėsishme gjatė zhvillimit te transfuzionit te gjakut:

1628: De Mortu Cordis - William Harvey

1665: Transfuzion gjaku prej qenve - Royal Society, Londer

1667: Transfuzion gjaku kafshesh tek njerėzitė - J. Denis, Paris

1818: Transfuzion gjaku njeri-njeri - James Blundell

1900: Zbulimi i grupit te gjakut/sistemit ABO - Karl Landsteiner, Vjene

1914: Antikoagullimi i gjakut - Lewisohn, etj. SHBA

1930: Behet pėrshkrimi i sistemeve tjera te gjakut

1940: Grupi i gjakut Rhesus(RH) - Wiener dhe Langsteiner, SHBA

1943: Behet ruajtja e gjakut te donuar ne tretje ACD - Loutit, Angli

1960: Gjaku ne qese plastike.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Roli kryesore i Gjakut prej Thu Feb 21 2008, 03:40

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
GRUPE TE TJERA GJAKU.
Janė shumė grupe te tjerė gjaku qe njihen, por ėshtė tepėr e rrallė mundėsia qe ato te shkaktojnė probleme, ne ēfarėdo lloj mėnyre. Kemi grupet M dhe N e S dhe P e shumė te tjerė, disa e kanė marrė emrin nga pacientet e pare ne te cilin janė zbuluar - njė mode mjekėsore moderne kjo.
Rėndėsia kryesore ne studimin e kėtyre grupeve dhe shumė te tjerėve ėshtė ne Etnologji - studimet sociale dhe te origjinės fisnore ashtu si dhe ne mjekėsinė ligjore, pėrdoret ne rastet e pėrcaktimit te atėsisė se fėmijės; por kurrė nuk mund ta provoje atė me ekzaktėsi - sot pėr kėtė problem pėrdoret testi i DNA, POR NE ANĖN TJETĖR KA FUNKSION PĖRJASHTUES - P.SH MUND TE PROVOJE ME SAKTĖSI QE NJĖ PERSON NUK ĖSHTĖ BABAI I FĖMIJĖS - NE DISA KOMBINIME GRUPESH.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi