Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Te zgjohesh heret- shendet shpirterore

Te zgjohesh heret- shendet shpirterore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Te zgjohesh heret- shendet shpirterore prej Mon Feb 25 2008, 02:51

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Tė zgjohesh me aromėn e agimit
Me ngritjen herėt nė agim njeriu ka dhe shumė dobi nga ana shėndetsore, prej tyre:

1. Nė agim, gazi i ozonit (O3) gjendet nė pėrqindjen mė tė lartė nė atmosferė, mė pas vjen duke u pakėsuar gradualisht derisa humbet plotėsisht me lindjen e diellit. Kohėt e fundit ėshtė zbuluar se gazi i ozonit - njė nga izotopet e oksigjenit qė gjendet nė shtresat e larta tė atmosferės pėr tė mbrojtur tokėn nga disa rreze tė dėmshme- gjatė agimit zbret nė shtresat e poshtme qė rrethojnė tokėn dhe ngrihet pėrsėri lartė kur lind dielli. Mjekėt janė ēuditur nga efektet shėruese tė kėtij gazi. Ai shėron shumė sėmundje psiqike dhe fizike pa dhėnė asnjė efekt anėsor. Gazi i ozonit ndikon pozitivisht nė sistemin nervor, ai gjallėron aktivitetin mendor dhe atė fizik, dukė e ēuar nė nivelin mė tė lartė. Ėshtė vėrtetuar se injektimi i ozonit nė trupin e njeriut mund ti japė atij njė gjallėri tė jashtzakonshme dhe njė gėzim tė madh. Pėr kėtė arsye kush zgjohet herėt nė agim dhe thith ajrin e pastėr, pėrjeton njė gjėndje tė veēantė dhe ndjen njė kėnaqėsi qė nuk arrin ta ndiejė nė asnjė orė tjetėr tė ditės apo tė natės.

2. Kur dielli sapo ka lindur, rrezet e tij kanė afėrsisht ngjyrė tė kuqe. Dihet ndikimi i kėtyre rrezeve nė gjallėrimin e aktivitetit fizik dhe atij mendor. Gjithashtu rrezet ultraviolete nė kėtė kohė janė me pėrqindjen mė tė lartė, kėto rreze ndihmojnė nė prodhimin e vitaminės D, e domosdoshme pėr zhvillimin e trupit.

3. Zgjimi herėt ndėrpret gjumin e gjatė. Ėshtė zbuluar se njerėzve qė zakonisht flenė shumė iu shfaqen sėmundje tė zemrės, e veēanėrisht bllokimi i enėve tė gjakut (ATHEROSCLEROSIS), e kjo rrit mundėsinė e shfaqjes sė sėmundjes sė astmės. Gjumi s’ėshtė gjė tjetėr veēse pushim total, nėse zgjat shumė ai shkakton ngrirjen e lėndėve dhjamore nė arterjet e zemrės. E mbrojtja prej kėtyre sėmundjeve ėshtė njė prej dobive qė kanė besimtarėt qė ngrihen nė thellėsi tė natės pėr tė adhuruar Zotin e tyre e pėr tu lutur. Thotė Allahu i madhėruar: “Dhe qė pėr hir tė Zotit tė tyre natėn e kalojnė duke i bėrė sexhde dhe duke qėndruar nė kėmbė (falen)”. (El Furkan: 64). Gjithashtu thotė i Lartėsuari nė Suren Muzemil duke lavdėruar adhurimin e natės: “E s'ka dyshim se aktiviteti i natės ėshtė fuqizues dhe fjalė mė e qartė”. (Muzemil: 6). E aktiviteti i natės s’ėshtė gjė tjetėr veēse tė ēuarit pas gjumit.

4. Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se pėrqindja mė e madhe e kortizonit nė gjak gjendet nė mėngjes ku arrin nga 7 deri ne 22 mikrogram/100 ml plazėm, ndėrsa pėrqindja mė e vogėl gjendet nė darkė, ku arrin nė mė pak se 7 mikrogram/100 ml plazėm. Dihet se kortizoni ėshtė lėnda qė nxit veprimtaritė e trupit dhe rrit metabolizmin e tij. Ai shton pėrqindjen e sheqerit nė gjak duke i dhėnė trupit energjinė e nevojshme pėr aktivitetin e tij normal. Pra ata njerez qe zgjohen herėt nė agim kane shume dobi , e nisin ditėn e re me seriozitet dhe gjallėri, kryejne punėt e tyre nė orėt e para tė ditės ku aftėsitė e tyre mendore, shpirtėrore dhe fizike janė nė shkallėn mė tė lartė, E gjithė kjo nė njė botė ku mbizotėron gėzimi dhe ēiltėrsia.

Sikur kėto mėsime tė kenė zbatim masiv, atėherė shoqėria do tė jetė shoqėri e dalluar dhe unike. E ajo ēka e dallon mė sė shumti kėtė shoqėri, ėshtė se jeta nė tė nis herėt nė agim. Smile


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi