Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Kripa dhe ndikimi i saj ne shendetin tone

Kripa dhe ndikimi i saj ne shendetin tone

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Kripa dhe ndikimi i saj ne shendetin tone prej Fri Feb 29 2008, 03:54

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Kripa ėshtė e domosdoshme pėr mirėmbajtjen e procesit jetėsor. Kripa ėshtė substancė themelore ushqyese dhe pėrdoret si mėlmesė e gjellėve dhe si konservues. Kripa e pėrplotėson sasinė e jodit nė ushqim, prandaj e pengon zhvillimin e gushės.
Kripa ndihmon zbrazjen, zbėrthimin e ushqimit tė fortė, transmetimin e substancave ushqyese, tharjen e lagėshtisė sė dendur, forcimin e strukturės, ruajtjen e trupit dhe ndihmon nė pengimin e prishjes dhe tė helmimit tė substancave tė caktuara.

Kripa ndihmon nė pengimin e formimit tė dregėzave dhe tė tė thatėve dhe kontrollon ekcemin e lėkurės. Shpėrlarja e gojės me tretėsirė kripe pengon prishjen e dhėmbėve, forcon mishin e dhėmbėve, shėron plagėzat nė gojė, zvogėlon pezmatimet nė gojė, etj.

Ngrėnia e tepėrt e kripės mund tė shkaktojė grumbullimin dhe mbetjen e lėngjeve dhe mund tė ndihmojė hipertensionin qė ėshtė ērregullim i qarkullimit.

Hulumtimet shkencore bashkėkohore tregojnė se ne marrim rreth 10-20 gr. kripė nė ditė, ndėrsa trupi i njeriut ka nevojė pėr 1-2 gram. Prandaj, ėshtė mė se e nevojshme zvogėlimi i dozės sė kripės nė ushqim. Hulumtimet kanė konstatuar se popujt qė konsumojnė sasi mė tė vogla tė kripės rrallėherė sėmuren nga tensioni i lartė i gjakut.
Ka disa lloje tė ushqimeve ku fshihet kripa, siē janė: patatet (pomfriti), ushqimi i konservuar, djathi, salca, peshku, mishi i thatė, turshitė, etj.

Njė mungesė e vogėl e kripės mund tė shkaktojė lodhje, dobėsi dhe mungesėn e vėmendjes. Por, nėse konsumohet sasi e konsiderueshme e frutave dhe perimeve, trupi do tė furnizohet me sasi tė mjaftueshme tė mineraleve, duke pėrfshirė kėtu edhe natriumin dhe klorin, ndėrsa ėshtė e ditur se kripa e kuzhinės nuk ėshtė gjė tjetėr por natrium dhe klor.
Mungesa mė e madhe e kripės mund tė shkaktojė krizė sėmundjeje, komė ose edhe vdekjen.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi