Portali aLbdigital.net
Përshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh për tju Kujtuar se ju mund të Identifikoheni që të merrni pjese në

diskutimet dhe Temat e shumta të Forumit tone.

...Në qofte se ende nuk keni një Llogari personale në Forum, mund ta hapni nje të tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ështe falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » 7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon

7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon prej Fri Feb 29 2008, 04:00

LuNa

Moderator/e
Moderator/e
1. Fol me fëmijën ngadalë e duke bërë pushime të shpeshta. Fillo të flasësh vetëm pasi ke
pritur disa sekonda pasi fëmija ka mbaruar së foluri. E folura jote e ngadaltë dhe e qetë
është një ndihmë shumë më efektive se sa çdo lloj kriticizmi i tipit “fol ngadalë” apo
“përsërite dhe një herë më ngadalë”.

2. Pakëso sa më shumë numrin e pyetjeve që i drejton fëmijës. Fëmijët flasin më lirisht kur
shpjegojnë idetë e tyre, e jo ku u duhet tu përgjigjen pyetjeve të një të rrituri. Në vend që
t’i bësh fëmijës pyetje, komento më mirë ato që ai ka thënë, duke i lënë të kuptojë që ti
ke kuptuar atë që ai të tha.

3. Përdor mimikën dhe lëvizjet e trupit për t’i lënë të kuptojë fëmijës se je duke dëgjuar atë
që ai po thotë e jo se si po e thotë.

4. Përpiqu t’i dedikosh fëmijës çdo ditë disa minuta ku t’i japësh gjithë vëmendjen tënde.
Gjatë kësaj kohe lër fëmijën të zgjedhë atë që do të bëni. Lere të jetë në komandë të
situatës e të vendosë nëse dëshiron të flasë apo jo. Kur të flasësh gjatë kësaj kohe, fol
ngadalë dhe qetësisht, ndërthurur me pushime të shumta. Këto momente heshtjeje dhe
qetësie mund të jenë të rëndësishme për të shtuar besimin në vetvete tek fëmijët e vegjël,
sepse i lënë të kuptojnë se prindërit kënaqen me shoqërinë e tyre. Kur fëmija fillon rritet,
kjo kohë e kaluar së bashku mund të kthehet në një periudhe ku fëmija ndjehet rehat
duke folur për ndjenjat dhe eksperiencat e tij me prindin.

5. Ndihmo gjithë anëtarët e familjes të mësojnë të flasin me radhë e të dëgjojnë të tjerët.
Fëmijët në përgjithësi, por veçanërisht ata që belbëzojnë, flasin më lehtësisht kur
ndërpriten sa më pak dhe kanë gjithë vëmendjen e dëgjuesit.

6. Vëre mënyrës se si sillesh me fëmijën. Përpiqu ta shtosh kohën që kalon me të, duke i
dhënë në këtë mënyrë mesazhin se ti po e dëgjon me vëmendje dhe se keni plot kohë për
të folur. Mundohu të pakësosh kritikat, të folurën e shpejtë, ndërprerjet dhe pyetjet.

7. Mbi të gjitha jepi mesazhin se ti e pranon fëmijën ashtu si ai është. Mënyra më e mirë
dhe më e fuqishme për ta ndihmuar është mbështetja që ti i jep kurdoherë, kur belbëzon
apo jo
.

Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi