Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Filozofi-Psikologji&Sociologji » 7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon

7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal 7 menyra per te ndihmuar femijen qe belbezon prej Fri Feb 29 2008, 04:00

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
1. Fol me fėmijėn ngadalė e duke bėrė pushime tė shpeshta. Fillo tė flasėsh vetėm pasi ke
pritur disa sekonda pasi fėmija ka mbaruar sė foluri. E folura jote e ngadaltė dhe e qetė
ėshtė njė ndihmė shumė mė efektive se sa ēdo lloj kriticizmi i tipit “fol ngadalė” apo
“pėrsėrite dhe njė herė mė ngadalė”.

2. Pakėso sa mė shumė numrin e pyetjeve qė i drejton fėmijės. Fėmijėt flasin mė lirisht kur
shpjegojnė idetė e tyre, e jo ku u duhet tu pėrgjigjen pyetjeve tė njė tė rrituri. Nė vend qė
t’i bėsh fėmijės pyetje, komento mė mirė ato qė ai ka thėnė, duke i lėnė tė kuptojė qė ti
ke kuptuar atė qė ai tė tha.

3. Pėrdor mimikėn dhe lėvizjet e trupit pėr t’i lėnė tė kuptojė fėmijės se je duke dėgjuar atė
qė ai po thotė e jo se si po e thotė.

4. Pėrpiqu t’i dedikosh fėmijės ēdo ditė disa minuta ku t’i japėsh gjithė vėmendjen tėnde.
Gjatė kėsaj kohe lėr fėmijėn tė zgjedhė atė qė do tė bėni. Lere tė jetė nė komandė tė
situatės e tė vendosė nėse dėshiron tė flasė apo jo. Kur tė flasėsh gjatė kėsaj kohe, fol
ngadalė dhe qetėsisht, ndėrthurur me pushime tė shumta. Kėto momente heshtjeje dhe
qetėsie mund tė jenė tė rėndėsishme pėr tė shtuar besimin nė vetvete tek fėmijėt e vegjėl,
sepse i lėnė tė kuptojnė se prindėrit kėnaqen me shoqėrinė e tyre. Kur fėmija fillon rritet,
kjo kohė e kaluar sė bashku mund tė kthehet nė njė periudhe ku fėmija ndjehet rehat
duke folur pėr ndjenjat dhe eksperiencat e tij me prindin.

5. Ndihmo gjithė anėtarėt e familjes tė mėsojnė tė flasin me radhė e tė dėgjojnė tė tjerėt.
Fėmijėt nė pėrgjithėsi, por veēanėrisht ata qė belbėzojnė, flasin mė lehtėsisht kur
ndėrpriten sa mė pak dhe kanė gjithė vėmendjen e dėgjuesit.

6. Vėre mėnyrės se si sillesh me fėmijėn. Pėrpiqu ta shtosh kohėn qė kalon me tė, duke i
dhėnė nė kėtė mėnyrė mesazhin se ti po e dėgjon me vėmendje dhe se keni plot kohė pėr
tė folur. Mundohu tė pakėsosh kritikat, tė folurėn e shpejtė, ndėrprerjet dhe pyetjet.

7. Mbi tė gjitha jepi mesazhin se ti e pranon fėmijėn ashtu si ai ėshtė. Mėnyra mė e mirė
dhe mė e fuqishme pėr ta ndihmuar ėshtė mbėshtetja qė ti i jep kurdoherė, kur belbėzon
apo jo
.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi