Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Mjekesia » Stervitja e tepert shkakton plakjen

Stervitja e tepert shkakton plakjen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Stervitja e tepert shkakton plakjen prej Sun Mar 02 2008, 23:01

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Mbas festave njė pjesė e madhe e njerėzve i drejtohen palestrės
pėr tė hequr kilet e tepėrta qė kanė grumbulluar nga ditėt e festave.Nė fakt flitet pėr njė periudhė tė veēantė, sepse qė nga janari e deri nė maj tė gjitha femrat i drejtohen palestrave pėr t’u pėrgatitur pėr provėn e pranverės kur stina na mundėson rroba mė tė lehta, ndaj duhet tė jemi mė nė formė.
Gjithsesi dhe pse thuhet se sporti i bėn mirė njerėzve, personat
qė nuk janė marrė me sport duhet tė kenė kujdes nė mėnyrėn se si
ata stėrviten. Sepse stėrvitja e tepėrt shkakton plakjen e njeriut.Kjo pėr faktin se kur njeriu fillon e stėrvitet lėshon shumė radikale tė lira, tė cilat kur ushtrohesh shumė provokojnė efektin e kundėrt ,plakjen e qelizave. Radikalet e lira bėhen molekula shumė agresive kur organizmi ynė i prodhon duke djegur oksigjenin dhe nė fakt kur ato janė nė sasi tė pakta, shėrbejnė si mbrojtje nga viruset dhe bakteret.Hiperaktiv iteti fizik nė njė turp tė papėrgatitur nga sforcimi djeg mė shumė oksigjen dhe prodhon njė numėr tė madh tė radikaleve tė lira tė cilat nuk bėjnė gjė tjetėr vetėm sulmojnė lėkurėn e vetė organizmit, duke shtuar procesin e plakjes. Pėr tė kufizuar dėmet ėshtė e nevojshme tė merren ushqime qė pėrmbajnė antioksidantė. Nė fakt mbrojtja e organizmit tonė bėhet nga vitaminat dhe mineralet qė i pėrmbajnė frutat dhe perimet.
Ushqimet kundėr plakjes janė:
• Frutat e zeza(kumbullat, rrushi i zi, manaferra, qershitė)
• Perimet (patėllxhanet, spinaqi)
• Frutat dhe perimet portokalli si karotat dhe kungulli i verdhė.
• Lėkura e frutave.

Kėshillė: Ajo qė duhet patur kujdes ėshtė tė kemi aktivitet gjatė gjithė vitit dhe jo nė periudha tė caktuara pa pasur pėrgatitjen e duhur fizike.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi