Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Teoria fundamentale ne Fizike

Teoria fundamentale ne Fizike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Teoria fundamentale ne Fizike prej Sun Mar 02 2008, 23:03

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Ēka ėshtė fizika teorike?

Fizika teorike e pėrdor matematikėn pėr pėrshkrimin e aspeteve tė caktuara
tė natyrės. Sir Isak Njuton ishte fizicienti i parė teorik, edhe pse nė
kohėn e tij, ky profesion quhej Filozofi Natyrale.
Njerėzit e kohės sė Njutonit, e pėrdornin algjebrėn dhe gjeometrinė pėr
kryerjen e punėve tė mrekullueshme arkitektorale, duke pėrfshirė edhe
katedralet e mėdha tė Evropės, por algjebra dhe gjeometria pėrshkruajnė
vetėm gjėrat qė vendqėndrojnė (shih figurėn nė tė majtė). Me qėllim qė tė
pėrshkruajė gjėrat qė lėvizin ose qė ndryshojnė nė ndonjė mėnyrė, Njutoni
shpiku njė aparat tė ri matematikor, qė u quajt njehsim diferencial ose
analizė matematike.
Pėr njeriun, gjėrat mė tė ēuditshme dhe intriguese qė lėviznin gjithmonė
kanė qenė dielli, hėna, planetet dhe yjet qė i shohim nė qiellin e natės.
Njehsimi diferencial i Njutonit, i kombinuar me Ligjet e tij tė lėvizjes,
krijuan njė model matematik pėr forcėn e garvitetit qė, jo vetėm
pėrshkruante vėzhgimin e lėvizjes sė planeteve dhe yjeve nė qiellin e natės,
por edhe tė lėkundjen e peshave (shih figurėn poshtėėė nė tė djathtė) dhe
fluturimin e gjyleve tė topave.
Fizicientėt e sotėm teorik punojnė shpesh nė kufijt e matematikės,
ndonjėherė duke shpikur matematikė tė re sipas nevojės, sikurse bėri edhe
Njutoni me njehsimin e tij. Njutoni ishte edhe teorist edhe
eksperimentalist. Me qėllim qė ta pėrshkruante natyrėn sa mė mirė, ai kaloi
shumė orė duke e vrojtuar mėnyrėn e sjelljes sė saj, deri nė atė pikė, saqė
e la pas dorė edhe shėndetin e tij. Tė ashtuquajturat Ligjet e lėvizjes sė
Njutonit nuk janė ligje abstrakte qė natyra disi ėshtė e shtyrė qė t'iu
bindet, por vrojtim i sjelljes sė natyrės, i cili ėshtė e pėrshkruar nė
gjuhėn e matematikės. Nė kohėn e Njutonit, teoria dhe eksperimenti shkonin
bashkė.
Sot funksioni i teorisė dhe vrojtimit ėshtė i ndarė nė dy pjesė tė ndryshme
tė fizikės. Qė tė dyja, eksperimenti dhe teoria, janė shumė mė komplekse se
sa nė kohėn e Njutonit.
Teoriticientėt, sot kėrkojnė domene tė natyrės pėrmes matematikės, e tė
cilat teknologjia nuk na lejon qė t'i eksperimentojmė. Shumė nga fizicientėt
teorik tė cilėt sot janė gjallė, nuk do tė mund tė jetojnė aq saqė tė shohin
se si natyra e vėrtetėė krahasohet me pėrshkrimin matematik nė punėn e tyre.
Teoriticientėt e sotėm duhet tė mėsojnė tė jetojnė me ambicie dhe pasiguri
nė misionin e tyre tė pėrshkrimit tė natyrės, duke pėrdorur matematikėn.


Gjenda e gjertanishme…grimcat dhe relativiteti…
Nė shekujt XVIII dhe XIX pėrshkrimi matematik i lėvizjes sipas Njutonit,
duke pėrdorur njehsimin dhe modelin e tij tė forcės sė gravitetit, u shtrinė
suksesshėm deri nė shfaqjen e elektromagnetizmit nė shkencė dhe teknologji.
Njehsimi diferencial evoluoi nė teorinė klasike te fushės.
Sapo u bė i mundshėm shpjegimi i fushės elektromagnetike pėrmes aparatit
matematik, fizicientėt menduan qė fizika ishte e mbaruar, qė nuk kishte mė
asgjė qė tė pėrshkruhej apo tė spjegohej.
Atėherė, u zbulua elektroni, lindi fizika molekulare. Pėrmes matematikės sė
mekanikės kuantike dhe vrojtimit eksperimental u nxjerr pėrfundimi se
grimcat ndahen nė dy klasa: bosonet dhe fermionet (shih figurėn nė tė majtė:
pikpamja grimcore e natyrės i shpjegon mirė fenomenet pėr tri nga katėr
forcat e natyrės). Bosonet janė grimca qė pėrcjellin forcėn. Shumė bosone
mund tė kenė tė njejtėn gjendje nė tė njejtėn kohė, pra mund tė zėnė tė
njėjtėn pjesė tė hapsirės njėkohėsisht. Kjo nuk vlen pėr fermionet, sepse
vetėm njė fermion mund ta ketė njė gjendje tė dhėnė nė njė moment tė dhėnė.
Kjo ėshtė arsyeja pse fermionet janė grimca qė e pėrbėjnė substancėn. Pėr
kėtė arsye trupat e ngurtė nuk mund tė kalojnė nga njėri trup tek tjetri,
ose nuk mund tė kalojnė pėrmes mureve - pėr shkak tė parimit tė Paulit pėr
pėrjashtimin - pamundėsia e fermioneve (substancės) tė ndajė tė njejtėn
hapėsirė sikur bosonet (forcat) munden.
Derisa fizika molekulare zhvillohej me mekanikėn kuantike, rritja e tė
dhėnave vrojtuese tregoi qė drita, si rrezatim elektromagnetik, udhėton me
njė shpejtėsi tė fiksuar nė ēdo drejtim (nė vakum), pėr ēdo vrojtues. Ky
zbulim, si dhe matematika tė cilėn e zhvilloi Ajnshtajni pėr ta pėrshkruar
atė, e modeluar nė teoriėn e tij speciale tė relativitetit, e kombinuar me
zhvillimin e mėtejme tė mekanikės kuantike, lindėn teorinė relativistike tė
fushės kuantike. Teoria e relativitetit e fushės kuantike ėshtė baza e
aftėsisė sė sotme teorike pėr tė pėrshkruar sjelljen e grimcave subatomike,
qė fizicientėt i kanė vėzhguar dhe studiuar nė gjysmėn e dytė tė shek XX.
Por, mė pas Ajnshtajni e zgjeroi teorinė e tij tė relativitetit qė tė
pėrmbledhė edhe teorinė e gravitetit tė Njutonit, dhe si rrezulltat, teoria
e pėrgjithshme e relativitetit e Ajnshtajnit solli nė fizikė matematikėn e
quajtur gjeometria diferenciale (shih figurėn nė tė djathtė: pikpamja
gjeometrike e natyres e shpjegon mirė gravitetin nė largėsi tė pėrmasave
astronomike).
Relativiteti i pėrgjithshėm ka pasur shumė vrojtime tė suksesshme tė cilat
provuan qė ėshtė e vlefshme pėr pėrshkrimin e natyrės, por dy nga kėto
parashikime tė kėsaj teorie kanė lėkundur imagjinatėn shkencore dhe publike:
zgjerimi i universit dhe vrimat e zeza.
Qė tė dyja janė vrojtuar dhe qė tė dyja nxjerrin ēėshtje qė, sė paku nė
matematikė, e prekin natyrėn reale dhe ekzistencėn.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Teoria fundamentale ne Fizike prej Sun Mar 02 2008, 23:05

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Pse hyjnė fijet (ang. string) nė skenė?
Teoria e relativitetit e fushės kuantike ėshtė shumė e pėrshtatshmepėr tė
pėrshkruar sjelljet e vrojtuara dhe vetitė e grimcave elementare. Por, kjo
teori ėshtė e mirė kur fusha e gravitetit ėshtė aq e dobėt sa qė mund tė
lihet pas dorė, pra tė mos pėrfillet. Teoria e grimcave ėshtė e vlefshme
vetėm kur ne pretendojme qė fusha e gravitetit nuk ekziston.
Teoria e pėrgjithshme e relativitetit ka hapur rrugė tė reja pėr pėrshkrimin
e Universit, orbitave tė planeteve, evulimin e yjeve, Shpėrthimin e madh dhe
vrojtimin e vrimave tė zeza. Megjithatė, kjo teori mund tė aplikohet vetėm
kur ne pretendojmė qė Universi ėshtė puro klasik dhe qė mekanika kuantike
nuk ėshtė e nevojshme nė pėrshkimin e Natyrės (shih figurėn nė tė majtė:
bashkėveprimet e grimcave mund tė shfaqen edhe nė distancė zero, por teoria
e gravitacionit sipas Ajnshtajnit nuk ka kuptim nė kėtė rast).
Besohet qė teoria e fijes do ta mbulojė kėtė zbrazėti (shih figurėn nė tė
djathtė: bashkėveprimi i fijeve nuk ndodh nėdistancė zero, por nė njė
zgjatim, prandaj kjo shpien deri te njė interpretim mė i asryeshėm kuantik).
Fillimisht, teoria e fijes ishte shtruar pėr shpjegimin e relacioneve nė mes
tė spineve dhe masave pėr grimcat tė caktuara, tė quajtura hardone, e nė tė
cilat bėjnė pjesė edhe neutroni e protoni. Gjerat nuk shkuan siē u mendua,
prandaj u zhvillua Kromodinamizmi kuantik (Quantum Chromodynamics), teori e
cila dha njė shpjegim mė tė mirė pėr hadronet.
Grimcat nė teorinė e fijes janė rrjedhojė e njė ngacmimi tė fijes dhe e
pėrfshirė nė kėtė ngacmim, sipas teorisė sė fijes, ėshtė njė grimcė me masė
zero dhe me dy njėsi tė spinit.
Po tė kemi tė bėjmė me njė teori tė mirė kuantike tė gravitetit, atėherė
grimcat qė do tė mbartė forcėn e gravitetit do tė kenė masėn zero dhe dy
njėsi tė spinit. Kjo ka qenė e njohur pėr njė kohe tė gjatė nė fizikėn
teorike. Kėto grimca, tė parapara vetėm teoritikisht, quhen gravitone.
Kjo udhėheqi teoriticientėt e parė tė fijes tė kėrkojnė qė teoria e fijes tė
aplikohet jo si teori e grimcave hadronike, por si teori e gravitetit
kuantik, njė fantasi e fizikės teorike e papėrmbushur pėr dekada nė
bashkėsinė e grimcave dhe gravitetit.
Por, nuk ishte e mjaftueshme qė njė graviton tė jetė i parashikuar me
teorinė e fijes. Dikush mund tė shtojė njė graviton nė fushėn kuantike, por
llogaritė tė cilat janė supozuar tė pėrshkruajnė natyrėn bėhen tė pavlera.
Kjo ėshtė pėr shkak se, siē ėshtė pėrshkruar nė diagramin e mėsipėrm,
interaksionet e grimcave paraqiten nė njė pikė tė vetme tė kohė-hapsirės, nė
distance zero mes grimcave interactive. Pėr gravitonet, matematika ėshtė aq
e dobėt nė distancė zero, sa qė pėrgjegjet nuk kanė kuptim. Nė teorinė e
fijes, fijet ndeshen nė njė distance tė vogėl, por tė fundme dhe pėrgjegjet
nė kėtė rast kanė kuptim. Kjo nuk do tė thotė qė teoria e fijes nuk ėshtė pa
mangėsi. Por, sjellja nė distancėn zero ėshtė e tillė qė ne mund tė
kombinojmė mekanikėn kuantike me gravitetin dhe mund tė flasim me arsye
rreth ngacmimit tė fijeve, tė cilat mbajnė frocėn e gravitetit.

Atėherė, ēka ėshtė teoria e fijes?

Mendoni pėr njė kitare me tela, tė cilat janė akorduar duke e tėrhequr telin
nėn tensionin rreth kitares. Varėsisht nga se si ėshtė tėrhequr teli dhe sa
tension ka nė tel, do tė krijohen nota tė ndyshme nė tela. Kėto nota
muzikore mund tė thuhet tė jenė ngacmime nėn tensionin e asaj kitareje.
Ngjajshėm, nė teorinė e fijes, grimcat elementare tė cilat ne i vėzhgojmė nė
pėrshpejtuesit e grimcave (ang. particle accelerators), mund tė mendohen si
nota muzikore apo ngacmime tė fijeve elementare.
Nė teorinė e fijes, sikur se nė lojėn me kitarė, fija duhet tė tėrhiqet nėn
tension me qėllim qė tė ngacmohet.
Megjithatė, fijet nė teorinė e fijes janė tė lira dhe pluskojnė nė
kohėhapsirė, pra nuk janė tė lidhura pėr kitare sikurse telat (shih figurat
nė tė majtė: Egzistojnė dy teori themelore pėr fijet: ajo kur fijet janė tė
mbyllura nė lak, i cili s'mund tė hapet-e sipėrmja, dhe ajo nė tė cilėn fija
ėshtė e lidhur nė lak i cili mund tė hapet-e poshtmja). Megjithatė, ato kanė
tension. Tensioni i fijeve nė teorinė e fijes, ėshtė i pėrcaktuar me
shprehjen 1/(2 p a'), ku a' shqiptohet si alfa prim dhe ėshtė e barabartė me
katrorin e shkallės sė gjatėsisė sė fijes.
Nėse teoria e fijes do tė jetė njė teori e gravitetit kuantik, atėherė masa
mesatare e fijes do tė jetė diku afėr shkallės sė gjatėsisė sė gravitetit
kuantik, tė quajtur gjatėsia e Plankut, e cila ėshtė rreth 10^- 33
centimetra, ose rreth njė million tė bilionit tė bilionit tė bilionit tė
centimetrit.
Fatkeqėsisht, kjo do tė thotė qė vargjet janė shumė shumė tė vogla qė tė
mund tė analizohen pėrmes teknologjisė sė tashmė ose tė ardhshme tė fizikės
sė grimcave dhe pėr kėtė arsye teoriticientėt e fijeve duhet tė pėrdorin
metoda mė tė dobishme pėr testimin e teorisė, se sa vetėm tė shikojnė fijet
e vogla nė eksperimentet e grimcave.
Teoria e fijes ėshtė e klasifikuar nė bazė tė asaj se a e mbyllen apo jo
fijet nė njė lak, si dhe nė bazė tė asaj nėse spektri i grimcave pėrmban apo
jo fermione. Me qėllim qė tė pėrfshihen fermionet nė teorinė e fijes, duhet
tė jetė njė simetri speciale e quajtur supersimetria, e cila nėnkupton qė
pėr secilin boson (grimcė, e cila transmeton forcėn) ekziston njė fermion
(grimcė qė pėrbėn substancėn) korrespondues. Supersimetria i takon grimcave
qė trasmetojnė forcat nė grimcat qė pėrbėjnė substancėn.
Teoriticientėt besojnė qė grimcat supersimetrike janė shumė masive qė tė
detektohen nė pėrshpejtuesit e tanishėm. Pėrshpejtuesit e grimcave tė
dekadės sė ardhshme mund tė jenė nė prag tė gjetjes sė evidencės pėr njė
energji tė lartė tė supersimetisė. Evidenca pėr supersimetri tė shkallės sė
lartė tė energjisė, mund tė jetė evidencė pėrmbledhėse qė teoria e fijes tė
jetė njė model i mirė matematik pėr pėrshkrimin e Natyrės nė distanca tė
vogla.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

3Normal Re: Teoria fundamentale ne Fizike prej Sun Mar 02 2008, 23:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Sa teori tė fijes ka?

Janė disa mėnyra qė teoriticientėt mund tė ndėrtojnė teoritė e tyre pėr
fijen. Fillojmė mė pjesėt pėrbėrėse elementare: Njė fije e vogėl. Mė pas
zgjedh: a duhet tė jetė njė fija e hapur apo e mbyllur? Pastaj pyet: A tė
zgjedh vetėm bosonet (grimca qė transmetojnė forcėn) apo tė kėrkoj edhe
fermione (grimca qė pėrbėjnė substancėn)? (Rikujtoni qė nė teorinė e fijes,
njė grimcė ėshtė sikur njė notė e ekzekutuar nė njė tel).
Nėse pėrgjegja nė pyetjen e fundit ėshtė vetėm bosonet, ju lutem, atėherė
njėri merr vetėm teorinė bosonike tė fijes. Nėse pėrgjegja ėshtė jo, unė
kėrkoj qė substanca tė ekzistojė!, atėhėrė kemi nevojė pėr supersimetri, e
cila nėnkupton njė ndeshje tė barabartė mes bosoneve dhe fermioneve. Teortia
supersimetrike e fijes quhet teoria e superfijes. Ekzistojnė pesė teori tė
superfijes, tė paraqitura nė tabelėn e mėposhtme.
Pyetja pėrfundimtare pėr teoritė e fijes do tė jetė: A mundem ta bėj
mekanikėn kuantike tė arsyeshme? Pėr fijet bosonike kjo pyetje ėshtė
pėrgjegje nėse numri i dimensioneve tė hapsirės ėshtė 26. Pėr superfijet
mund tė zbresim deri nė 10. Se si vijmė deri te numri 4 i dimensioneve tė
hapsirėskohės, ėshtė njė ēėshtje tjetėr.

Tabelė e shkurtėr e teorive tė fijes:

Tipi Dimenzionet kohėhapsinore Pėrshkrimi
Bozonike 26 Pėrmban vetėm bozone, pra grimca tė fushes, jo fermione, grimca
tė materies, si dhe pėrfshin fijet e tipit qė hapen dhe qė nuk hapen. E meta
kryesore: parasheh grimcat me masė imagjinare, tahionet
I 10 Supersimetri nė mes tė forcave dhe materies, pa tahione, me tip tė
hapur dhe tė mbyllur tė fijeve, simetria e grupit ėshtė e llojit SO(32)
IIA 10 Supersimetri nė mes tė forcave dhe materies, pa tahione, vetėm me tip
tė mbyllur tė fijeve, fermionet pa masė kanė spin dykahor
IIB 10 Supersimetri nė mes tė forcave dhe materies, pa tahione, vetėm me tip
tė mbyllur tė fijeve, fermionet pa masė kanė spin njėkahor
HO 10 Supersimetri nė mes tė forcave dhe materies, pa tahione, vetėm me tip
tė mbyllur tė fijeve, heterotike (do tė thotė fijet qė lėvizin nė tė majtė
dhe ato qė lėvizin nė tė djathtė dallojnė), simetria e grupit ėshtė e llojit
SO(32)
HE 10 Supersimetri nė mes tė forcave dhe materies, pa tahione, vetėm me tip
tė mbyllur tė fijeve, heterotike (do tė thotė fijet qė lėvizin nė tė majtė
dhe ato qė lėvizin nė tė djathtė dallojnė), simetria e grupit ėshtė e llojit
E8 x E8

Nėse kėrkojmė qė tė arrijmė nė njė hapsirėkohė 4 dimensionale prej asaj 10
dimensionale, atėhėrė numri i fijeve rritet, sepse, sipas teorisė sė fijes,
ka shumė mė tepėr mėnyra pėr tė bėjė mė tė vogėl njė hapsirėkohė gjashtė
dimensionale, se sa ato katėr tjerat. Ky proces i kompaktifikimit apo
ngjeshjes sė dimensiomeve tė padėshiruara pėrbėn njė pjesė nė veti dhe shumė
interesante tė fizikės.
Mirėpo, numri i teorive tė fijes gjatė viteve tė fundit ėshtė zvogėluar dhe
kjo pėr arsyen se teoriticientėt e fijes janė duke zbuluar qė ajo qė ata
kishin menduar gjatė gjithė kohės ėshtė e tėra njė teori e njėjtė, e
interpretuar nė mėnyra tė ndryshmė!
Kjo periudhė nė historinė e teorisė sė fijes ėshtė quajtur si revolucioni i
dytė i fijes.
Tani, nxitimi mė i madh nė hulumtimin e fijeve ėshtė qė tė mbyllim tabelėn e
mėsipėrme nė njė teori, tė cilėn disa njerėz dėshirojnė ta quajnė teoria M,
si nėna e tė gjitha teorive.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

4Normal Re: Teoria fundamentale ne Fizike prej Sun Mar 02 2008, 23:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Si janė tė ndėrlidhura teoritė e fijes?

Njė pamje e re e teorive tė fijes.
Nė njė kohė, teoriticientėt e fijes besuan qė ekzistojnė 5 teori tė
superfijes: tipi I, tipet IIA dhe IIB, dhe dy teori tė fijeve heterotike.
Mendohej qė jashtė kėtyre pesė teorive vetėm njėra ishte saktėsisht Teoria e
Ēdogjėsė dhe kjo ishte teoria, kufiri i energjisė sė ulėt tė sė cilės, me
dhjetė dimenzionet e ngjeshura nė katėr, paraqiste mė sė miri vrojtimet e
derisotshme tė ndeshura nė fizikė. Teoritė tjera nuk mund tė jenė asgjė
tjetėr, pėrveqse tė refuzuara nga teoria e fijes, konstruksione matematikore
pa bekimin e natyrės pėr te egzistuar nė realitet.
Por, tani dihet qė kjo figurė naive ishte e gabuar dhe se qė tė pesė teoritė
e superfijes janė tė lidhura nė mes veti thuajse secila ėshtė njė rast i
veēantė tė njė teorive mė fundamentale. Kėto teori janė tė ndėrlidhura me
transformime tė cilat quhen dualitete. Nėse dy teori janė tė ndėrlidhura me
njė transformim dual kuptojmė qė teoria e parė mund tė transformohet nė
ndonjė mėnyrė ashtuqė tė pėrfundojė duke u dukur sikurse teoria e dytė. Qė
tė dy teoritė themi se janė duale me njėra tjetrėn nėn llojin e
transformimit.
Kėto dualitete lidhin madhėsitė fizike, tė cilat, gjithashtu, ėshtė menduar
qė janė tė ndara. Shkallėt e distancave tė vogla dhe tė mėdha, forcat e
forta dhe tė dobta tė ēiftėzuara - kėto kuantitete gjithmonė kanė shėnuar
njė kufi shumė tė dalluar tė sjelljes sė njė sistemi fizik, si nė teorinė
klasike tė fushave, ashtu edhe nė fizikėn e grimcave kuantike. Por, fijet
mund tė fshehin diferencėn nė mes tė sė madhės dhe sė voglės, tė fortės dhe
tė dobtės, dhe kjo ėshtė arsyeja qė kėto teori tė ndryshme pėrfundojnė duke
qenė tė ndėrlidhura.

Distancat e vogla dhe tė mėdha.
Simetria duale, e cila fsheh mundėsinė tonė qė tė bėjmė dallimin nė mes tė
shkallėve tė distancave tė vogla dhe tė mėdha, ėshtė e quajtur dualiteti T,
dhe vjen nga kompaktifikimi i dimensioneve ekstra hapsinore nė teorinė
10-dimensionale tė superfijes.
Supozojmė qė jemi nė njė hapėsirėkohė dhjetė dimensionale, do tė thotė kemi
nėntė dimensione tė hapėsires dhe njė tė kohės. Nėse e marrim njė nga 9
dimensionet e hapėsirės dhe e formojmė njė rreth tė radiusit R, atėherė
udhėtimi nė atė drejtim pėr distancėn L = 2pR na dėrgon pėrgjatė rrethit dhe
na kthen aty ku kemi filluar. Udhėtimi i gimcės rreth kėtij rrethi do tė
ketė njė moment tė kuantizuar dhe kjo do tė kontribuojė nė energjinė totale
tė grimcės. Por, fija ėshtė shumė e ndryshme, sepse pėrveē lėvizjes nė
rreth, fija gjithashtu mund tė mbėshtillet pėrreth. Numri i kohėve qė fija
mbėshtillet nėpėr rreth quhet numri i mbeshtjelljeve, e cila gjithashtu
ėshtė e kuantitizuar.
Tani gjėja mė e ēuditshme e teorisė sė fijes ėshtė qė kėto mode tė momenteve
dhe tė mbėshtjelljeve mund tė zėvendėsohen, pėrderisa gjithashtu mund tė
zėvendėsohet radiusi R i rrethit me Lst 2/R, ku Lst ėshtė gjatėsia e fijes.
Nėse R ėshtė shumė mė e vogėl se sa gjatėsia e fijes, atėherė shprehja
Lst2/R do tė jetė shumė e madhe. Kėshtu qė, duke zėvendesuar momentin dhe
mėnyrėn e mbėshtjelljes sė fijes, zėvendėsohet shkalla e madhe e distances
me njė shkallė tė vogėl tė distancės.
Ky tip i dualitetit quhet dualiteti T.
Dualiteti T ndėrlidh tipin IIA me tipin IIB tė teoris sė supervargjeve. Kjo
do tė thotė qė, nėse marrim tipin IIA dhe tipin IIB dhe i ngjeshim qė tė
dyja nė njė rreth, duke kėmbyer momentin dhe mbeshtjelljen, si dhe shkallėt
e distancės, ndryshohet njėra teori nė tjetrėn. E njėjta vlen edhe pėr dy
teoritė heterotike.
Dualiteti T fsheh diferencėn nė mes tė distancave tė mėdha dhe atyre tė
vogla. Ajo qė i duket si distancė shumė e madhe nė njė mod tė fijes, nė
modin e mbėshtjelljes sė fijes duket si distancė shumė e vogėl. Kjo ėshtė nė
kundėrshtim me mėnyrėn se si ėshtė punuar nė fizikė deri ne ditėt e Keplerit
dhe Njutonit.

Ēiftėzimi i fortė dhe i dobėt
Ēka ėshtė konstantja e ēiftėzimit? Ky ėshtė njė numėr i cili na tregon se sa
ėshtė i fortė bashkėveprimi. Pėr shembull, konstantja e Njutonit ėshtė
konstante e ēiftėzimit pėr forcėn e gravitetit. Nėse konstantja e Njutonit
ėshtė e dyfishuar me vlerėn qė e ka tani, atėherė do tė ndiejmė dyherė me
tepėr forcėn e gravitetit tė tokės dhe toka do tė ndjejė dy herė mė shumė
forcėn e gravitetit nga dielli dhe hėna, e kėshtu me radhė. Konstantja e
madhe e ēiftėzimit nėnkupton forcė mė tė madhe dhe kostantja e vogėl e
ēiftėzimit nėnkupton forcė mė tė dobėt.
Ēdo forcė ka konstantėn e ēiftėzimit tė saj. Pėr elektromagnetizmin
konstantja e ēiftėzimit ėshtė proporcionale me katrorin e ngarkesės
elektrike. Kur fizicientėt studiojnė sjelljen kuantike tė
elektromagnetizmit, ata s'mund ta zgjidhin saktėsisht tėrė teorinė, kėshtu
qė ata e ndajnė atė nė pjesė tė vogla dhe secila pjesė qė ata mund ta
zgjidhin ka njė konstante tė caktuar tė ēiftėzimit. Nė vlera normale tė
energjisė sė elektromagnetizmit konstanta e ēiftėzimit ėshtė e vogėl dhe
disa nga pėrafrimet e para japin njė zgjidhje tė pėrafėrt me atė tė saktėn.
Por, nėse konstantja e ēiftėzimit ėshtė e madhe, metoda e njehsimit bie
poshtėėė dhe pjesėt e ndara bėhen tė pavlefshme si zgjidhje e pėrafėrt.
Kjo gjithahtu mund tė ndodhė edhe nė teorinė e fijes. Teoritė e fijes kanė
njė konstante tė ēiftėzimit. Por, pėrkundėr teorisė sė grimcave, konstantja
e ēiftėzimit tek fijet nuk ėshtė vetėm numėr, por varet nga mėnyra e
oscilimit tė fijes, e quajtur zgjerim (dilaton). Duke zėvendėsuar fushėn e
zgjerimit me minus vetvetėn, zėvendėsohet njė konstante me vlerė tė madhe tė
ēiftėzimit me njė tjetėr, me vlerė tė vogėl.
Kjo simetri quhet dualiteti S. Nėse dy teori tė fijes janė tė ndėrlidhura me
dualitetin S, atėherė njėra teori me konstante tė fortė tė ēiftėzimit ėshtė
e njėjtė me teorinė me konstante tė dobėt tė ēiftėzimit. Vėreni qė teoria me
ēiftėzim tė fortė nuk mund tė kuptohet si zgjerim nė seri, por teoria me
ēiftėzim tė dobėt mund tė kuptohet si e tillė. Pra, nėse tė dy teoritė janė
tė ndėrlidhura me dualitetin S, atėherė ne duhet tė kuptojmė vetėm teorinė e
dobėt, e cila ėshtė ekuivalente me teorine e fortė. Pėr njė fizicient, kjo
do tė thotė blej dy e paguaj pėr njė!
Teoritė e superfijeve tė ndėrlidhura me dualitetin S janė: Tipi I i teorisė
sė superfijes me teorinė e superfijes heterotike SO(32), dhe tipi IIB me
vetvetėn.
Ēka nėnkuptojmė me kėtė?
Dualiteti T ėshtė diēka unike nė fizikėn e fijeve. Ėshtė diēka qė grimcat
nuk mund ta bėjnė, sepse grimca nuk mund tė mbėshtillet nė rreth sikurse
mundet njė fije. Nėse teoria e fijes ėshtė njė teori korrekte e Natyrės,
atėherė ajo implikon qė ndarja nė mes tė shkallėve tė mėdha dhe tė vogla tė
distancės nė fizikė nuk ėshtė njė ndarje e fiksuar, por e rrejdhshme,
varėsisht nga tipi i hetimit tė cilin e pėrdorim si matės tė distancės, dhe
si e masim qėndimin hulumtimit.
E njėjta vlen edhe pėr dualitetin S, e cila na mėson qė limiti i ēiftėzimit
tė fortė tė njė teorie tė fijes mund tė pėrshkraj limitin e ēiftėzimit tė
dobėt tė njė teorie tjetėr tė fijes.
Kjo tingėllon kundėr tė gjitha fizikave tradicionale, por kjo ėshtė me tė
vėrtetė njė pėrfundim i arsyeshėm i teorisė kuantike tė gravitetit, sepse
teoria e gravitetit e Ajnshtajnit na tregon se si maten madhėsitė dhe
lėkundjet e interaksioneve nė hapsirėn e lakuar.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

5Normal Re: Teoria fundamentale ne Fizike prej Sun Mar 02 2008, 23:06

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
A ka ndonjė teori mė fundamentale? Mė shumė se thjesht fije Njė zbulim befasues ėshtė qė teoria e superfijes nuk ėshtė vetėm teori mbi objektet njėdimensionale. Nė teorinė e fijes ka objekte shumė dimensionale duke filluar prej zero (pikat) deri te nėntė, tė quajtura fishet apo cipat p (p-branes). Nė terminologjinė e fisheve, ajo tė cilėn e zakonisht e quajmė membranė do tė jetė dy-fishore, fija quhet njė-fishore dhe pika zero-fishore. Ēka i pėrbėn fishet p? Fishi p ėshtė njė objekt hapsinor, i cili ėshtė zgjidhje nė ekuacionin e Ajnshtajnit nė limitin e energjisė sė ulėt tek teoritė e superfijeve, me dendsitet tė energjisė sė fushave jogravitacionale tė kufizuara me nėnhapsirė p-dimensionale tė hapsirės nėntė dimensionale nė teori. (Pėrkujtoni qė teoria e superfijes ka tė bėjė me njė hapsirė dhjetė dimansionale, nėntė dimensione hapsirė dhe njė kohė). Pėr shembull, nė zgjidhje me ngarkesėn elektrike, nėse dendėsia e fushės elektromagnetike ėshtė e shpėrndarė pėrgjatė njė vijė nė hapsirė, kjo vijė njė-dimensionale mund tė konsiderohet si fish p me p=1. Njė klasė e veēantėė e fisheve p nė teorinė e fijeve janė edhe fishet D. Fishi D ėshtė fish p, ku mbarimet e fijeve tė hapura janė tė lokalizuara nė fishe. Fishi D ėshtė si ngacmim kolektiv i fijeve. Kėto objekte morrėn shumė kohė qė tė zbulohen, sepse ndodhen thellė nė matematikėn e dualitetit T. Fishet D janė tė rėndėsishme pėr tė kuptuar vrimat e zeza nė teorinė e vargjeve, veqanėrisht pėr llogaritjen e qėndrimeve kuantike tė cilat na qojnė deri te entropia e vrimave tė zeza, e cila ishte njė arritje e madhe nė teorinė e vargjeve. Sa dimensione? Pėrpara se teoria e fijes tė fitojė vėmendjen e plotė tė teoriticientėve tė fizikės, teoria mė e famshme ishte teoria njėmbėdhjetė dimensionale e supergravitetit, e cila ėshtė njė supersimetri e kombinuar me gravitet. Hapsira 11-dimensionale do tė duhej tė kompaktizohet nė sferė 7-dimensionale, p.sh. duke lėnė 4 dimensione tė hapsirės tė dukshme pėr vrojtuesit nė distanca tė largėta. Kjo teori nuk hyri nė punė si teori e pėrbashkėt tė fizikės sė grimcave, sepse nuk ka kufirin e arsyeshėm kuantik si pikė nė teorinė e grimcave. Por kjo teori 11-dimensionale nuk do tė zhdukej. Ajo u rishfaq nė teorinė 10-dimensionale tė superfijes. Si mundet qė teoria 10-dimensionale e superfijes tė kthehet nė teori tė supergravitetit me hapėsirė 11-dimensionale? Ne tashmė kemi mėsuar qė relacionet dualistike nė mes tė teorive tė superfijes ndėrlidhin shumė teori tė ndryshme, barazimi i distancave tė mėdha me distancat e vogla dhe zėvendėsimi i ēifteve tė forta me ēifte te dobta. Kėshtu qė, duhet tė ekzistojė njė relacion dual qė tė mund tė shpjegojė se si njė teori e fijes, e cila kėrkon hapsirė 10-dimensionale, mund tė bėhet njė teori 11-dimensionale. Pėrderisa e dimė qė teoritė e fijes janė tė ndėrlidhura dhe dyshojmė nė atė qė janė vetėm limite tė ndryshme tė njė teorie fundamentale, atėherė ndoshta njė teori mė fundamentale ekziston nė hapsirė 11-dimensionale? Kėto pyetje na sjellin deri te ēėshtja e teorisė M Teoria e njohur si M teoria Teoria M ėshtė teoria e panjohur 11-dimensionale, limiti i ulėt i energjisė sė tė cilės ėshtė teoria e supergravitetit 11-dimensionale, e diskutuar me sipėr. Mėgjithatė, shumė njerėz kanė marrė gjithashtu nė pėrdorim M teorinė qė ta shenjėzojnė teorinė fundamentale, nga e cila teoritė e panjohura tė superfijes shfaqen si limite tė veqanta. Ne ende nuk e dimė teorinė fundamentale M, por shumėēka ėshtė mėsuar pėr teoritė 11-dimensionale dhe se si ato ndėrlidhen me atė pėr superfije nė hapsirė 10-dimensionale. Nė teorinė M ekzistojnė gjithashtu edhe objektet e pėrhapura dhe ato quhen mė parė si M-fishe se sa si D-fishe. Njė klasė e M-fisheve nė kėtė teori ka hapsirė dy dimensionale, dhe kjo quhet M2-fishe. Tani konsideroni teorinė M me njė hapsirė 10-dimensionale e ngjeshur nė rreth tė radiusit R. Nėse njėra nga dy dimensinet e hapsirės tė cilat pėrbėjnė M2-fishin ėshtė e dėmtuar pėrgjatė rrethit, atėherė mund tė barazojmė objektin me fije fundamentale (njė-fishe) tė tipit IIA. Tipi IIA duket tė jetė teori 10-dimensionale dhe ekuivalente me teorinė M, me njė limit tė ēiftėzimit shumė tė fortė. Ne ende nuk e dimė se ēfarė ėshtė njė teori fundamentale pėrballė teorisė sė fijes, por duke gjykuar nga tė gjitha kėto relacione, duhet tė jetė njė teori shumė interesante dhe e pasur, pėr atė se ku shkallėzohet distanca, fuqia e ēiftėzimeve, por ēak edhe numri i dimensioneve nė hapsirė nuk ėshtė kocept fiks por entitete fluide, tė cilat ndryshojnė varsisht nga kėndvėshtrimi ynė. marrė prej the official string theory web site


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content


Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi