Portali aLbdigital.net
Pėrshendetje Vizitor i Nderuar...

Me sa duket, ju nuk jeni Identifikuar akoma ne Faqen tone,

ndaj ju paraqitet ky mesazh pėr tju Kujtuar se ju mund tė Identifikoheni qė tė merrni pjese nė

diskutimet dhe Temat e shumta tė Forumit tone.

...Nė qofte se ende nuk keni njė Llogari personale nė Forum, mund ta hapni nje tė tille duke u Regjistruar

...Regjistrimi Ėshte falas dhe ju merr kohe maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Staffi i Forumit aLbdigital.net

You are not connected. Please login or register

Portali aLbdigital.net » »» Shkenca Dhe Jeta «« » Matematike,Fizike & Astronomi » Llogjika Matematikore

Llogjika Matematikore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Normal Llogjika Matematikore prej Thu Mar 13 2008, 11:02

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Themelues i Logjikės matematikore konsiderohet matematikani anglez George Boole kuptimet e para tė logjikės formale i kanė dhėnė grekėt e vjetėr me pėrfaqėsuesin kryesor tė saj Aristotelin. Logjika matematikore lindi nga nevoja e eliminimit tė kundėrthėnieve dhe paradokseve qė u paraqitėn nė teorinė e bashkėsive poashtu ajo ka luajtur njė rol tė veēantė nė lindjen e disa lėmive tė reja tė matematikės bashkohore. Kjo degė pėrsosi simbolet e deriatėhershme dhe e plotėsoi me simbole tė reja gjuhėn simbolike.

Gjykimet
Gjykimi ( pohimi ), ėshtė koncept themelor nė Logjikėn matematikore. Nė aspektin e saktėsisė gjykimi i nėnshtrohet ligjit tė pėrjashtimit tė sė tretės dhe merr vetėm njėrėn nga vlerat i saktė ose jo i saktė (true ose false). p.sh. gjykime janė fjalitė: " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe ", " 1+1=1 " ( kėto pohime nė logjikėn matematikore mirren si gjykime ) jo tė sakta, sepse " Tani unė po e lexojė kėtė artikull tė shkruar nė gjuhen shqipe " dhe " 1+1=2 " janė gjykime tė sakta. Vetitė i saktė dhe jo i saktė quhen vlera tė saktėsisė sė gjykimit dhe shėnohen me simbolet T (lexo: te) dhe (lexo: jo te). Simboli " T " ėshtė i ngjashėm me germėn e parė tė fjalės angleze True=i (e) saktė. Emėrtimi i gjykimeve zakonisht bėhet me germat e vogla tė alfabetit, si p, q, r, ... dhe trajtohen si variabla gjykimesh, ndėrsa vlerat e tyre shėnohen me : v(p), v(q), v(r), ... dhe janė konstante. Mirėpo pėr thjeshtėsi vlerat e gjykimeve shkruhen vetėm me emėrtimin e gjykimit.


Fjalia e cila ka njėrėn nga e vlerat saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim
Pohimit " Wikipedia nuk ėshtė e shkruar nė gjuhen shqipe " kur tė i japim njėrėn nga vlerat e saktėsisė- e saktė ose jo e saktė- quhet gjykim. Mirėpo nė matematikė pėrpos kėtyre gjykimeve kemi edhe gjykime tė hapura si p.sh Wikipedia do tė ketė 1000 artikuj nė vitin 2000+x " ose " 10+x=200 ", etj. . Varrėsisht prej vlerės sė variabilės x tė cilės i japim (nėse shkruajmė mė shumė artikuj viti 2005, x=5) vlera konkrete, gjykimet do jenė tė sakta ose jo tė sakta. Metoda e shėndrrimit tė njė pohimi tė tillė nė gjykim quhet metoda e zėvendėsimit (metoda e substitucionit).
gjykim i pėrbėrė quhet gjykimi i cili fitohet kur dy gjykime tė thjeshta i lidhim me lidhėzat ,, dhe,, ose,, etj.


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

2Normal Re: Llogjika Matematikore prej Thu Mar 13 2008, 11:03

LuNa

avatar
Moderator/e
Moderator/e
Operacione themelore logjike
tabelat e saktėsisė

Mė lartė pėrmendem gjykimet e pėrbėra tė cilat pėrbėhen nga gjykimet e thjeshta. Mirė, po me ē`ka lidhen ato nė mes veti dhe si janė mardhėnjet e tyre?
Gjykimet matematike lidhen me lidhėzat sikurse pohimet nė gjuhėn qė e pėrdorim. Nė matematike kėto fjalė lidhėse "jo",
"dhe", "ose", "nėse ...", "atėherė ...", "atėherė dhe vetėm atėherė", quhen operacione themelore logjike .(lidhėza ani nashtė ėshtė palidhje). Nė bazė tė operatorit ( lidhėses) dallojmė kėto operacione :

  • Mohimi (jo)
  • Konjukcioni (dhe)
  • Disjunkcioni (ose)
  • Implikimi (nėse ... atėherė ...)
  • Ekuivalenca (nėse dhe vetėm nėse)Ligjet e logjikes matematikore quhen edhe tautologji
p.sh:

  • ligji i kontrapozicionit


  1. ligji i pėrjashtimit tė sė tretės


  • silogjizmi


Forumi aLbdigital
"Nuk mund te jesh i drejte,nese nuk je i njerezishem"
Shiko profilin e anėtarit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi